V Číně se objevil záhadný procesor společnosti AMD nezvyklé velikosti

Serverové procesory AMD Epyc 9004X Genoa-X, které jsou určeny pro technické výpočty a databáze, mají mít premiéru ještě letos. Jeden takový model si lze předobjednat na čínském inzertním serveru.

Procesory AMD Epyc 9004X generace Genoa-X byly ohlášeny již před několika měsíci, ale na jejich oficiální uvedení stále čekáme. Výrobce plánuje oproti současným modelům AMD Epyc 9004 Genoa (bez přídomku X) představit významná vylepšení – jednotky mají nabídnout až 96 jader/192 vláken, ale také budou vybaveny dodatečnou pamětí 3D V-Cache.

Procesory AMD Epyc 9004X Genoa-X byly optimalizovány pro specializované aplikace v datových centrech – podle prvních oznámení výrobce by se dodatečná mezipaměť měla projevit v lepším výkonu při technických výpočtech a práci s databázemi.

Oficiální uvedení procesorů AMD Epyc Genoa-X na trh se očekává ještě letos. Podrobnosti o specifikacích a cenách nebyly zveřejněny.

Zdá se, že někteří zájemci si již nové procesory AMD pořizují. Na čínském webu Goofish se objevila nabídka na prodej technického vzorku jednotky AMD Epyc Genoa-X, jak píše web Guru 3D. Pozornost upoutává především velikost procesoru. Jednotka je vhodná pro základní desky s novou paticí AMD SP5, která byla uvedena při uvedení procesorů Epyc 9004 generace Genoa.

Na čipu sice nenajdeme žádné označení, ale s největší pravděpodobností se jedná o nejvyšší model AMD Epyc 9684X, který je vybaven 96 jádry/192 vlákny a obrovskou kapacitou L3 cache – celkem 1152 MB. Prodejce ujišťuje, že prodávaná jednotka je plně funkční.

Cena procesoru byla stanovena na 9 000 jüanů, což podle aktuálního kurzu odpovídá přibližně 28 000 Kč. Navzdory zdání se nejedná o nijak zvlášť přemrštěnou cenu za takový procesor (96jádrový/192vláknový model AMD Epyc 9654 z běžné řady Genoa stojí více než 11 000 dolarů, tedy přibližně 235 000 Kč).

Zdroj: redakce, guru3d.com