V Číně postavili největší průtokový akumulátor na světě, který připojili k síti

Čínské město Dalian právě zapnulo nový systém skladování energie, který je světovou špičkou a který by měl každý den dodávat dostatek energie až pro 200 000 obyvatel. S počáteční kapacitou 400 MWh a výkonem 100 MW bude průtokové bateriové úložiště energie Dalian Peak-shaving Power Station sloužit jako energetická banka pro město a pomůže mu při využívání obnovitelných zdrojů energie, jako je větrná a solární energie, píše server New Atlas.

Jako vanadová průtoková baterie se nový systém skladování energie liší od běžných lithium-iontových baterií používaných v dnešních elektromobilech a chytrých telefonech. Ty využívají masivní nádrže k ukládání chemické energie ve formě kapalných elektrolytů, které lze přeměnit na elektřinu průchodem kapaliny přes speciální membránu.

Díky tomu jsou průtokové baterie relativně levným řešením pro skladování energie a atraktivním řešením, pokud jde o obnovitelnou energii, protože ji mohou skladovat po dobu několika měsíců. To se dobře hodí pro skladování větrné a solární energie, která může být ze své podstaty přerušovaná, a tyto zdroje by mohly být využity k tomu, aby pomohly městům řešit prudké nárůsty poptávky po energii.

Tuto myšlenku jsme již viděli v redoxní průtokové baterii o výkonu 120 MW, která byla vybudována v podzemních solných jeskyních a denně zásobuje energií 75 000 domácností v Jemgumu v severozápadním Německu. Bateriová elektrárna Dalian Flow Battery Energy Storage Peak-shaving Power Station nebude pro začátek zcela splňovat tento výkon, ale je navržena tak, aby se dala zvětšit a nakonec měla výkon 200 MW s kapacitou 800 MWh.

Je proto označována za dosud největší průtokovou baterii na světě a první rozsáhlý demonstrační projekt chemického skladování energie v Číně. Minulý čtvrtek byla připojena k síti v Dalianu a očekává se, že posílí spolehlivost dodávek energie v regionu tím, že vyplní údolí a absorbuje energetické špičky.

Obnovitelné zdroje energie budou nabíjet baterie v období „údolního“ zatížení a přeměňovat elektrickou energii na energii chemickou. Ta se v období špičkového zatížení sítě opět přemění na elektrickou energii pro spotřebitele a bude sloužit jako energetická banka pro město.

V širším měřítku má stanice sloužit jako ukázka toho, jak mohou průtokové baterie zvýšit spolehlivost a zvládat prudké nárůsty poptávky po energii v Číně a pomoci zemi při snižování emisí uhlíku.

Zdroj: newatlas.com, redakce