V Česku roste zájem o neprůstřelné vesty. Jaké jsou dostupné a které nejvíce ochrání?

Ruská invaze na Ukrajinu obnovila zájem civilního obyvatelstva o vojenské vybavení, které by mohlo být posláno na Ukrajinu, informuje server EEAS.

V současné době si lidé mohou bez problémů koupit optické zaměřovače nebo noční vidění či termovizní řešení určená například pro myslivce. Mnohem horší je situace s neprůstřelnými vestami, k nimž je velmi obtížný přístup. V zásadě jsou k dispozici pouze řešení určená pro civilní sektor v podobě vest, které se nosí pod oblečením. Ty někdy nosí například instruktoři na střelnicích a vesty jsou schopny chránit před pistolovým střelivem.

Než budeme pokračovat, probereme si, jak rozlišovat mezi jednotlivými stupni ochrany. Komerčně nejpřijatelnější je americká norma NIJ 0101.06, která rozděluje vesty do tříd IIA, II, IIIA, III a IV.

Třídy IIA až IIIA jsou založeny výhradně na použití kevlaru, a proto se nazývají měkká balistika, zatímco vesty tříd III a IV používají kevlar a speciální desky z keramického materiálu nebo někdy polyethylenu. Stojí za zmínku, že vesty, přilby nebo vložky mají datum použitelnosti, po kterém jsou považovány za zastaralé. Takové náboje stále slouží svému účelu, ale již není zaručeno, že zastaví všechny deklarované střely (nebezpečí od horní hranice normy).

Rozdělení tříd

  • IIA – chrání proti střelám 9×19 mm Parabellum a .40 S&W
  • II – chrání proti střelám z nábojů 9×19 mm Parabellum P+ (s vyšší rychlostí) a .357 Magnum
  • IIIA – chrání proti nábojům 9×19 mm Parabellum +P++ (s ještě vyšší rychlostí) a .44 Magnum
  • III – chrání již proti střelivu s olověným jádrem ráže 7,62×51 mm NATO nebo slabšímu střelivu, jako je 5,56×45 mm, 5,45×39 mm nebo 7,62×39 mm
  • IV – chrání proti protitankovým střelám s ocelovým jádrem z nábojů ráže .30-06 nebo slabších

Jak je to s vestami a přilbami v Česku?

Poslední dvě třídy jsou pro civilisty nedostupné, ale občas je najdete na aukčních portálech. Je třeba také upozornit na to, že mnoho výrobků na trhu pochází z Číny, u nichž se skutečná úroveň ochrany může buď shodovat s prohlášeními, nebo se od označení značně lišit. Z pochopitelných důvodů existují v USA lidé, kteří testovali čínské balistické štíty a některé z nich fungují.

Zdroj: eeas.europa.eu