V Americe bijí na poplach: Hrozí splasknutí bubliny, která připraví o peníze tisíce čechů
Bitcoin by v následujících měsících mohl pořádně oslabit, čímž by celá řada lidí přišla o nemalé peníze. Investoři by se tak měli připravit na případné ztráty.
Investování do kryptoměn je v posledních letech nesmírně populárním prostředkem, který může vynést obrovské jmění. Vůbec nejoblíbenější kryptoměnou je bitcoin, do jehož nákupu investovala i celá řada Čechů. Nejen oni by se ale měli připravit na možný propad.
Hodnota klesá dlouhodobě
Jak na konci srpna upozornil analytik Alan Santana, hodnota bitcoinu dlouhodobě klesá, což by mohlo být výstrahou před velkým propadem. Rozhodně tedy stojí za zvážení prodej alespoň části ze svých investic. Zvláště pak máte-li zainvestované nemalé částky.
Zároveň by ovšem propad znamenal ideální příležitost pro investici. Vždy je ale třeba být obezřetný a investovat jen takovou částku, bez které se v případě ztráty obejdete a která vám neudělá velkou díru v rozpočtu.
Velké riziko
Bitcoin je sám o sobě poměrně kolísavou kryptoměnou, která má za sebou raketové vzestupy, ale i pády. Ještě například na konci července měl jeden bitcoin hodnotu 1,6 milionu korun. Během pár týdnů ovšem hodnota velmi rychle klesla o bezmála 400 tisíc korun. A nadále klesá.
Pro snížení rizika je zapotřebí investovat s rozumem a zároveň se nespoléhat jen na investici do jedné jediné kryptoměny. Populární je také ethereum anebo tether. Tyto kryptoměny jsou z dlouhodobého hlediska podstatně stabilnější než nejznámější bitcoin.
Největší propady v historii
Bitcoin zažil během posledních let hned několik výrazných propadů. Ten vůbec největší ale přišel v červnu roku 2011. Tehdy ještě málokdo tušil, jakou velkou hodnotu bude jednou bitcoin mít, i tak ale jeho hodnota pomalu stoupala. Když se vyšplhala na 32 dolarů, několika hackerům se podařilo nabourat do mnoha virtuálních peněženek a investorům ukradli bitcoiny v hodnotě milionů dolarů. To zapříčinilo extrémní propad, a to o celých 99 procent. Rázem se dal jeden bitcoin pořídit za pouhou jednu penci, tedy asi 0,3 koruny.
O další propad se hackeři zasloužili v dubnu 2013. V té době už byl bitcoin uznávaným platidlem v mnoha internetových obchodech a také kavárnách a restauracích. Jeho popularita silně rostla, a tak se zájem o nákup bitcoinu výrazně zvýšil. V jednu chvíli ovšem natolik, až investoři strhli servery. Toho využili hackeři a opět si ukořistili nemalé množství bitcoinů. Kvůli tomu bitcoin oslábl o celých 83 procent a z původních 260 dolarů se dal pořídit za 50 dolarů.
Ze dne na den přišli o ohromné peníze
Naposledy velký propad nastal v květnu 2021. Do té doby byl extrémně silný, každým dnem se jeho hodnota zvyšovala a investoři si mnuli ruce, neboť se i s menšími investovanými částkami dalo přijít na nemalé jmění. V jednu chvíli dosáhl bitcoin hodnoty 64 tisíc dolarů.
Ti, kteří stačili bitcoin včas prodat, se mohli považovat za velké šťastlivce. A ti, kteří čekali, že jim jejich investice přinese ještě větší peníze, si pak pravděpodobně vzteky trhali vlasy. Ze dne na den totiž hodnota bitcoinu padla o 53 procent. Za to mohlo rozhodnutí Elona Muska, který zničehonic uvedl, že nebude možné platit za automobily značky Tesla v bitcoinech, a také rozhodnutí čínské vlády. Ta začala regulovat placení v bitcoinech.
Postupem času se ztrátu podařilo sice umazat a například letos v březnu se hodnota jednoho bitcoinu vyšplhala až na 1,7 milionu korun. Jak je ale vidět, často kolísá a tak je investování do ní z dlouhodobého měřítka poměrně riskantní.
Zdroje: finance.yahoo.com, finbold.com, tradingview.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]