Užitečný odminovací systém UR-77 Meteorit. Jeden výstřel zničí celou čtvrť. Teď slouží na straně Ukrajinců

Samohybný odminovací systém UR-77 Meteorit ruské výroby se během bojů v Bachmutské oblasti dostal do rukou Ukrajinců. Ačkoli byl určen k dláždění průchodů v minových polích, Rusové toto zařízení používají během městských bojů již od války v Sýrii. Tentokrát se role obrátily a možnosti použít tuto neobvyklou zbraň využili Ukrajinci, píše server The Drive. Účinek byl masivní.

Video zveřejněné Ukrajinci ukazuje použití ruského systému UR-77 Meteorit. Před ruskou agresí Ukrajina toto vybavení neměla, takže použitá zbraň je pravděpodobně válečnou trofejí.

Video ukazuje záběr na odminovací systém UR-77 a jeho účinky. Ačkoli na začátku vypadá nenápadně, výsledkem jediného výstřelu je monstrózní exploze schopná zničit celou čtvrť. Jak je to možné a jak UR-77 Meteorit funguje?

UR-77 Meteorit je samohybný odminovací systém, který k tomuto účelu využívá prodloužené nálože. Tento název se používá pro označení výbušných náloží, které mají podobu dlouhého zatahovacího lana.

Nálož se shazuje do minového pole, aby v něm pomocí výbuchu vydláždila cestu a zničila miny v oblasti široké několik metrů a dlouhé několik desítek metrů a výbuch tak vytvoří bezpečnou cestu, kterou mohou projet i velká vozidla.

V případě systému UR-77 Meteorit jsou dvě podlouhlé nálože umístěny v zásobníku připevněném k věži vozidla. Výstřel vystřelí malou raketu vzhůru, která při letu vytáhne ze zásobníku lano, odmotá ho a táhne za sebou. Po několika sekundách odmotané lano spadne a exploduje.

Meteorit UR-77 na Ukrajině

Ačkoli byla tato zbraň vyvinuta k likvidaci minových polí, válka v Sýrii ukázala, že je velmi účinná pro boj ve městech. Jediný výstřel vypálený podél silnice například umožňuje zničit budovy po obou stranách silnice ve značné délce.

Z hlediska účinnosti je účinnější než dělostřelecká palba, protože ničivý účinek (i když jeho síla je omezená) zajišťuje jedno vozidlo a pouze jeden výstřel.

UR-77 Meteorit využívá podvozek houfnice 2S1 Gvozdika, takže se jedná o poměrně slabě pancéřované vozidlo, jehož použití v podmínkách přímého boje představuje značné riziko. Riziko je o to větší, že dokud není vypuštěn 700 kg vážící prodloužená nálož, je Meteorit fakticky pojízdnou bombou, jak uvádí web Military Factory.

Dosud byly zaznamenány případy použití systému Meteorit na ruské straně. Zatímco Ukrajinci se chlubili zničením jednotlivých vozidel tohoto typu a ukořistěním jednoho Meteoritu, video z Bachmutu je prvním zdokumentovaným případem použití této zbraně ukrajinskou stranou.

Zdroj: redakce, thedrive.com, military-factory.com