USA zvažují umístění jaderné zbraně na Ukrajině k odstrašení Ruska
Spojené státy zkoumají možnosti, jak by jejich armáda mohla pomoci Ukrajině bránit se v případě útoku ze strany Ruska, napsal server Mirage News.
Podle odhadů západních zpravodajských služeb se v blízkosti ukrajinských hranic nachází téměř 100 000 ruských vojáků, neboť se předpokládá, že Moskva může v nadcházejících týdnech plánovat rozsáhlou vojenskou ofenzívu. Minulý týden americký prezident Joe Biden přislíbil, že ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi velmi ztíží vojenskou akci v situaci napětí s Ukrajinou.
Ukrajina se obrátila na Spojené státy a v podstatě řekla, že mají závazek v rámci Budapešťského memoranda, že jim mají poskytnout obranné kapacity, včetně jaderného odstrašení přímo USA. Rozmístění amerických jaderných zbraní na Ukrajině, jako byly na tureckém území v roce 1959 k odstrašení sovětské agrese, patří mezi zvažované možnosti poslední instance. To by Ruskou invazi velmi ztížilo.
Ukrajina měla třetí největší jaderný arzenál na světě
Když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, byly jaderné zbraně rozptýleny po bývalých sovětských republikách. Ukrajina zdědila třetí největší jaderný arzenál na světě, včetně přibližně 1900 strategických jaderných zbraní určených k zasažení Spojených států. Spojené státy se obávaly konfliktu mezi státy s jadernými zbraněmi, a proto vedly mezinárodní úsilí o denuklearizaci Ukrajiny, Běloruska a Kazachstánu.
Ukrajina chtěla mezinárodní záruky nebo ujištění o své bezpečnosti a suverenitě, jakmile se zbaví jaderných zbraní. Budapešťské memorandum odkazuje na mezinárodní dohodu z roku 1994, podle níž se Velká Británie a Spojené státy, k nimž se později připojily Francie a Čína, zavázaly poskytnout Ukrajině bezpečnostní záruky.
Na oplátku Ukrajina do poloviny roku 1996 převedla jaderné zbraně sovětské výroby do Ruska a přistoupila ke Smlouvě o nešíření jaderných zbraní (NPT) jako stát, který nemá jaderné zbraně. Rusko v roce 2014 anektovalo od Ukrajiny Krym a od té doby podporuje ozbrojené separatisty bojující proti Kyjevu na východě země, kde dosud zahynulo více než 13 000 lidí. Rusko soukromě usiluje o závazné záruky ze strany USA vylučující rozšíření NATO na Ukrajinu.
Zdroj: miragenews.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]