USA zahajují výrobu své nejnovější jaderné munice shazované ze vzduchu
Národní úřad pro jadernou bezpečnost (NNSA) ministerstva energetiky Spojených států zahájil výrobu nejnovější varianty jaderné zbraně shazované ze vzduchu. Agentura oznámila, že 23. listopadu sjela z linky první výrobní jednotka programu prodloužení životnosti B61-12 jako první z plánovaných 400 až 500 bojových hlavic, informuje portál newatlas.com.
Hlavice B61, vyvinutá během studené války, je od svého zavedení v roce 1968 hlavní americkou leteckou jadernou bombou. Na rozdíl od větší strategické bomby B83 ji mohou nést nejen těžké bombardéry, jako jsou B-52 a B-2, ale také nejrůznější stíhací letouny amerického letectva a zemí NATO.
V současné době existují čtyři verze B-61: 3, 4, 7 a 11. Tři z nich jsou taktické jaderné zbraně a jedna je strategická atomová bomba, ale mají společnou konstrukci s proměnlivou účinností, která jim umožňuje explodovat podle potřeby silou mezi 0,3 a 340 kilotunami TNT. Kromě toho mohou nést různé rozbušky a mohou buď padat po balistickém oblouku, nebo zpomalit svůj dopředný let využitím odporu vzduchu a padat téměř přímo dolů.
Bohužel tyto varianty jsou nejen zastaralé, ale také natolik staré, že hrozí, že přestanou fungovat. Po desetiletích debat a devíti letech vývoje se americké ministerstvo obrany rozhodlo modernizovat B61 zavedením nové varianty nazvané B61-12, která renovuje, recykluje nebo nahrazuje všechny jaderné i nejaderné komponenty.
Důvodem je nejen nahrazení tří z předchozích čtyř variant jednou, která zůstane ve službě dalších 20 let, ale také časem nahradit B83 s výkonem jedné megatuny. Po skončení studené války by bylo těžké ospravedlnit nasazení tak velké bomby v Evropě nebo Asii a díky vybavení B61-12 sestavou Boeing Tailkit může nová bomba dopadnout do vzdálenosti 30 m od cíle, což znamená, že k jeho zničení může použít mnohem menší sílu výbušniny o síle 0,3 až 50 kilotun s mnohem menšími vedlejšími škodami.
První B61-12 vstoupí do služby v květnu 2022 a poslední výrobní jednotka bude dokončena do roku 2026, přičemž cena každé z nich činí 28 milionů doalrů (630 milionu korun). Tyto 320kg bomby budou kompatibilní s většinou současných bombardovacích a stíhacích letounů, stejně jako s novými F-35 a B-21 Raider.
„Díky tomuto programu dodáváme ministerstvu obrany systém, který zvyšuje přesnost a snižuje výtěžnost beze změny vojenských charakteristik a zároveň zvyšuje bezpečnost, zabezpečení a spolehlivost,“ říká Jill Hruby, náměstkyně ministra pro jadernou bezpečnost a správkyně NNSA. „Práce na systému B61-12 také zajistí, že hlavice bude moci být dodávána vzduchem na současných i budoucích platformách, aby splňovala požadavky ministerstva obrany.“
Zdroj: newatlas.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]