Unikátní ruský kříženec na Ukrajině. Rusové spojili vozidlo BRDM-2 a raketové střely z SSSR

Ukrajinci získali zajímavý hybrid průzkumného vozidla BRDM-2 jako improvizovaného raketového dělostřelectva využívajícího neřízené raketové střely vyřazené z používání ještě v dobách SSSR. Vysvětlujeme, co tento hybrid dokáže.

Válka na Ukrajině je plná případů improvizace, jejímž cílem je mimo jiné využít běžně nepoužitelnou výzbroj v jiné roli. Například Ukrajinci měli vzhledem k omezenému využití letectva velké zásoby leteckých neřízených raketometů S-8, které začali montovat na transportéry MT-LB nebo dokonce na pick-upy.

Totéž platilo o letecké kazetové munici, z níž byly vyjmuty pumy a pro jejich použití pak byly upraveny komerční bezpilotní letouny. Na ruské straně byly kromě oplášťování vozidel kovovým šrotem nebo dřevem, zejména v jednotkách Lidových milicí Donbasu, zaznamenány kreativní přístupy k výzbroji zahrnující i pro posádku krajně nebezpečné oplášťování lehce pancéřovaných vozidel kostkami ERA Kontakt-1 nebo montáž protiletadlových věží z lodí na transportéry MT-LB.

Tentokrát Ukrajinci ukořistili průzkumné vozidlo BRDM-2 s garážovým odpalovacím zařízením UB-32 používajícím neřízené rakety S-5. Ty, nutno podotknout, jsou konstrukcí z padesátých let pevně vycházející z německých raket R4/M „Orkan“ z konce druhé světové války, které získal SSSR. Rakety S-5 však byly v 70. letech nahrazeny raketami S-8, které mají větší palebné pole, jak píše server Army Recognition.

Rakety S-5 – památka stará více než 50 let

Rakety S-5 mají ráži 55 mm, měří na délku přibližně 1 m a váží až 5 kg. Vyrábějí se v široké škále verzí od klasické tříštivé a demoliční verze až po striktně protitankovou verzi s kumulativní hlavicí schopnou propálit něco přes 100 mm pancéřové oceli. To platí pro starší varianty, protože novější exempláře, jako je S-5KO nebo S-5KP vyráběné bulharskou společností Kintex, umožňují propálit 172 mm, resp. 250 mm oceli, jak uvádí web Military History.

Kromě toho se vyráběly i varianty obsahující světlice, reflexní dipóly nebo dokonce varianta obsahující kolem tisíce miniaturních ocelových šípů, takzvaných Flechette, každý o délce 40 mm.

Dostřel těchto střel při odpálení z vrtulníku byl asi 2 až 3 km, ale pro pozemní platformu by byl dostřel kratší. Odpalovací zařízení UB-32, které je vidět na obrázku, umožňuje vypálit salvu 32 raket během několika sekund, což umožňuje například masivně zasáhnout blízký zákop mnohem účinněji než při použití minometu.

Zdroj: redakce, armyrecognition.com, military-history.fandom.com