Umělá inteligence ze Švýcarska dokáže kontrolovat stav mostů
Švýcarský start-up SwissInspect, z technologického institutu École Polytechnique Fédérale (EPFL) v Lausanne, vyvinul nový systém inspekce mostů, který kombinuje konstrukční inženýrství s technologií dronů, umělou inteligencí a počítačovým viděním. Společnost plánuje otestovat svůj systém přibližně na 50 mostech ve Švýcarsku.
Švýcarské mosty jsou v současnosti kontrolovány každých dva až pět let pomocí vizuální kontroly. Společnost SwissInspect však doufá, že to vše změní svou novou technologií. Ta by mohla být aplikována i na jiné typy konstrukcí, jako jsou tunely, přehrady a budovy.
Podle webu InnovationOrigins, start-up nedávno vyhrál grant ve výši v přepočtu 7 milionů korun na kontrolu přibližně 50 mostů po celém Švýcarsku po dobu 18 měsíců.
„Naším cílem ve SwissInspect je poskytnout inženýrům a vlastníkům infrastruktury systém, který mohou používat k efektivnějšímu plánování údržbářských a opravárenských prací,“ říká Amir Rezaie, který je generálním ředitelem společnosti SwissInspect.
Start-up dokáže ze snímků mostu detekovat různé typy poškození, včetně praskání, odlupování a rzi. Na tomto základě poskytuje celkovou zprávu o výši poškození, což je klíčová informace pro hodnocení konstrukčního zdraví mostu.
Další výhodou systému SwissInspect oproti vizuálním metodám je, že technologie umožňuje provádět kontroly častěji. To je zvláště důležité v období změny klimatu, protože infrastruktura bude stále častěji vystavena obdobím záplav, sucha nebo vysokým teplotám, které urychlují opotřebení materiálů.
Zdroj: innovationorigins.com