Umělá inteligence ChatGPT správně diagnostikovala záhadnou nemoc čtyřletého dítěte

V době vrcholící pandemie covid-19 se u čtyřletého chlapce Alexe začaly objevovat znepokojivé příznaky. Měl velké bolesti, kousal vše, co mu přišlo pod ruku, a přestal růst do výšky. Navíc se zdálo, že neovládá rovnováhu mezi ovládáním levé a pravé strany těla. Nikdo však nedokázal přesně určit, co se děje. Po 17 návštěvách lékařů v průběhu tří let se jeho matka Courtney obrátila na ChatGPT, aby zjistila, co se děje. ChatGPT se domníval, že Alex má abnormalitu míchy, a ukázalo se, že měl pravdu, jak píše web Insider.

Žena zadala do ChatGPT vše, co bylo v Alexových záznamech z magnetické rezonance, řádek po řádku. Umělá inteligence nakonec stanovila diagnózu „syndromu svázané míchy“, což je vzácný neurologický stav, při kterém je mícha spojena (svázána) s okolními tkáněmi páteře. Žena se připojila k facebookové skupině rodin dětí s tímto syndromem a viděla příběhy, které se shodovaly s Alexovým. Domluvila si schůzku s novým neurochirurgem, který potvrdil, že diagnóza umělé inteligence je správná.

Lékař dokázal na základě výsledků magnetické rezonance přesně určit, kde je Alexova páteř upoutaná. Chlapec nedávno podstoupil operaci, při níž mu byla páteř opravena, a nyní se zotavuje. Přestože ChatGPT pomohl ženě určit chlapcovu diagnózu, lékaři stále varují, že se může dopustit chyb.

Jedním z problémů je, že ChatGPT je znám tím, že si odpovědi vymýšlí. Tento proces je známý jako „halucinace“. Bot je také náchylný k jednoduchým chybám ve výpočtech, jako je nepřesné „vyřešení“ hádanky Sudoku nebo chybný výpočet BMI. Přesto jsou někteří lékaři ohromeni tím, jak dobře dokáže umělá inteligence diagnostikovat nemoci.

Zdroj: redakce, insider.com