Ukrajinský zázrak v akci. Houfnice Bohdana střílí americkou municí Excalibur

Na internetu se objevilo video, na němž donedávna experimentální houfnice Bohdana střílí přesné střely M982 Excalibur dodané USA. Vysvětlujeme, k čemu oba systémy slouží.

Použití střel M982 Excalibur je poměrně významnou novinkou, protože každý dělostřelecký systém a balistický počítač musí být nejprve řádně upraven pro střelbu konkrétní municí. Bez toho zůstává vedení efektivní přesné palby s pokročilými přesnými střelami pouhým snem.

Kořeny houfnice Bohdana sahají do roku 2016, kdy se Ukrajinci rozhodli vyvinout dělostřelecký systém v ráži NATO, tedy 155 mm. První zkoušky systému proběhly v roce 2019, poslední testy se uskutečnily v prosinci 2021/lednu 2022, jak uvádí server Military Factory.

Následně byla jediná prototypová jednotka použita ve válce s Ruskem, kde slavně zničila protiletadlový systém Pancir-S1 bránící slavný Hadí ostrov. To však nebyl její jediný úspěch, neboť houfnice Bohdana sloužila i na dalších místech a po vyhodnocení zkušeností z jejího použití zahájili Ukrajinci její sériovou výrobu.

Zde se jedná o koncepci velmi podobnou francouzskému systému Cézar, kdy Ukrajinci na podvozek šestikolového nákladního automobilu KrAZ-63221 namontovali kanon ráže 52 mm a 155 mm. Ve výsledku tak Ukrajinci získali systém schopný zasahovat cíle na vzdálenost 30 km při použití nejjednodušší munice typu DM121, 40 km pro střely s plynovým generátorem nebo dokonce 60 km pro střely typu M549A1 s raketovým nosičem. Nyní je také zřejmé, že Ukrajinci svůj výtvor přizpůsobili také k použití přesně naváděných střel M982 Excalibur.

Je známo, že houfnice Bohdana potřebuje k obsluze pětičlennou posádku a prototyp byl vybaven nabíjecím automatem umožňujícím rychlost střelby šest ran/min.

Střely M982 Excalibur – americká přesnost za 100 000 dolarů

Střely M982 Excalibur jsou přesnou dělostřeleckou municí, která se vyznačuje kruhovou chybou zásahu od 4 m do 20 m v závislosti na verzi. Základem je zde střela s plynovým generátorem, k níž byl přidán satelitní a inerciální navigační modul spolu s částí obsahující rozmístitelné řídicí plochy, které po výstřelu korigují dráhu letu.

Střela má dolet 40 km nebo 60 km v závislosti na délce kanonu, z něhož je vypálena, a ničí cíle pomocí bojové hlavice, která pracuje ve třech režimech. Nejběžnější je detonace nárazem do cíle, ale je možné také odpálit střelu ve vzduchu, což vytvoří skutečné krupobití šrapnelů smrtící pro pěchotu v zákopech, nebo odpálit se zpožděním.

Zdroj: redakce, militaryfactory.com, army.mil