Ukrajinský Goliáš. V první linii se brzy objeví výkonná zbraň

První dodávky ukrajinských sériových samohybných houfnic Bohdana se očekávají v nadcházejících měsících. Rozhodnutí zahájit sériovou výrobu zbraně, která byla zatím vyvinuta pouze v jednom kusu, bylo přijato poté, co se potvrdila její vysoká účinnost na frontě, jak píše server Mil.

Prototyp houfnice Bohdana prodělal svůj křest ohněm již na začátku ruské invaze na Ukrajinu. Dělo hrálo mimo jiné klíčovou roli při znovudobytí Hadího ostrova. Zajímavé je, že testy této experimentální zbraně probíhaly ještě v lednu u.r., tedy měsíc před vypuknutím války. Co víme o schopnostech Bogdany?

Bohdana – experimentální zbraň Ukrajinců

2S22 Bohdana je první ukrajinská houfnice ráže 155 mm, která používá munici podle standardů NATO. Z Reznikovových dřívějších vyjádření vyplývá, že následné verze se budou od prototypu mírně lišit. Zásadní změnou projde podvozek. Houfnice Bohdana dosud vycházela z nákladních vozů KrAZ, které budou nahrazeny podvozky z nákladních vozů Tatra.

Vývoj houfnice mají na starosti specialisté Novokuzněckého strojírenského závodu, kteří ji vyvíjejí od roku 2016. Prototyp systému má pancéřovanou kabinu a očekává se, že toto řešení bude použito i v sériových verzích houfnice Bohdana.

Koncem ledna 2022 bylo oznámeno, že houfnice úspěšně prošla úvodními palebnými zkouškami: vystřelila 450 ran a dosáhla dostřelu 42 kilometrů. Vysokou účinnost těchto zbraní potvrdily úspěchy proti Putinovým jednotkám.

Bogdana byla vybavena systémem řízení palby Siemens a automatickým nabíjecím systémem. Je možné, že jednotky, které se brzy dostanou na frontu, budou mít ještě modernější řešení, jak uvádí web Military Factory.

Minimální dostřel ukrajinské zbraně při použití munice HE/AP se odhaduje na 780 metrů a maximální na 40 km s municí (během testů houfnice překročila své deklarované možnosti). Dosah Bogdany se může zvýšit až na 50 km, pokud je použita raketa s raketovým pohonem. Rychlost střelby ukrajinské zbraně je však šest ran za minutu, což je stejná rychlost jako u proslulé polské houfnice Krab.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, militaryfactory.com