Ukrajinci se zmocnili ruského zákopu a našli poklad z doby carského Ruska. Ruské pušky z druhé světové války
V ruských zákopech dobytých Ukrajinci se stále častěji objevují poklady připomínající dobu carského Ruska. Nejčastěji se jedná o pušky Mosin v provedení pro střelbu výběrovou zbraní, ale používají se i základní varianty. Představujeme provedení této relikvie.
Ukrajinští vojáci ze třetí útočné brigády obsadili ruský zákop, kde jeden z Rusů používal základní pušku Mosin M1891/30, jejíž léta slávy skončila během druhé světové války.
Nebyla to ani výběrová varianta se zaměřovačem PU, která má lepší výkon. Máme zde základní zbraň sovětského brance, která si ve střetu i s první sériově vyráběnou útočnou karabinou StG 44 v podmínkách zákopové války vedla velmi špatně.
Naproti tomu ve střetu s moderními ručními zbraněmi je puška Mosin M1891/30 v podstatě nepoužitelná. Jedinou nadějí jejího uživatele v takové situaci je zasáhnout nepřítele, protože šance na druhý zásah už nebude. Stojí za zmínku, že tento úkol neusnadňují ani velmi špatné mechanické zaměřovací přístroje.
Puška Mosin M1891/30 je modernizací opakovací pušky Mosin M1891 zavedené do výzbroje v roce 1891 ve 30. letech 20. století, dodávané s nábojem 7,62×54 mm. Za SSSR byla tato konstrukce zkrácena, čehož bylo dosaženo zkrácením hlavně na 730 mm. Kromě toho zkrácení hlavně vedlo také ke snížení hmotnosti pušky na 3,9 kg (bez bodáku).
Pušky Mosin M1891/30 nebyly proslulé svou kvalitou, ale jejich výroba byla velmi levná, obsluha jednoduchá a dostatečně přesná. To neznamená, že by puška netrpěla poměrně velkým množstvím nedostatků, z nichž největšími byly absence automatického vyjmutí nábojové lodičky při zavírání závěru, několikaprvková konstrukce závěru ztěžující rychlou střelbu nebo velmi nešikovná obsluha zápalníku.
Výhodou Mosinu je však náboj, který se v Rusku i jinde dodnes používá v kulometech nebo ve zbraních pro střelbu výběrovou metodou, což umožňuje bojovat s cíli na vzdálenost kolem 600 m a více v závislosti na střelivu, jak uvádí web Lynx Defense.
Z tohoto důvodu lze Mosin přizpůsobit modernímu bojišti, což však vyžaduje řadu úprav zahrnujících mimo jiné vyleštění spoušťového mechanismu ve spojení s použitím konverzní sady umožňující použití moderních přísad a napájení z výměnných zásobníků.
Zdroj: redakce, lynxdefense.com, Wikipedia