Ukrajinci rozebrali ruskou raketu. Rusové jim poskytli ještě větší údernou sílu
Ukrajinci rozebrali ruskou řízenou střelu AS-23a (Ch-101). Předběžná analýza potvrzuje, že Rusové tuto zbraň upravili a poskytli jí ještě větší údernou sílu, jak píše web The War Zone. Vysvětlujeme, jaký mechanismus použili.
Nalezené pozůstatky pocházejí z jedné rakety tohoto typu, kterou Rusové použili při masivním útoku provedeném 8. května 2024. Zvláště zajímavým prvkem se zde jevily až dvě hlavice – standardní pro řízenou střelu AS-23a o hmotnosti 450 kg a další o hmotnosti asi 350 kg.
Rusové upravují střely s plochou dráhou letu AS-23a
Rusové se rozhodli provést takové úpravy křižujících střel AS-23a, aby byly ještě nebezpečnější. Přídavná bojová hlavice má způsobit, že při dopadu na cíl dojde k mnohem většímu rozstřiku střepin.
Použití takového řešení snižuje dolet dané zbraně (druhá hlavice je instalována na úkor skromnější palivové nádrže). Standardní verze má však dolet až 4 500 km, takže i kdyby se snížil na polovinu, nezbaví to Rusy možnosti útočit na jakékoli cíle na Ukrajině.
Raketa měla sériové číslo, které naznačovalo, že byla vyrobena ve druhém čtvrtletí roku 2024. Z toho vyplývá, že byla právě sundána z výrobní linky a rychle určena k použití proti Ukrajině. To vyvolává obavy, že dotyčné úpravy provádějí Rusové v širším měřítku.
Hrozba raket dlouhého doletu
Existují určité pochybnosti o tom, jak dodatečná hlavice ovlivňuje například naváděcí systémy a mechanismy odpovědné za detonaci. Zvýšená úderná síla však může, byť jen v očích Rusů, kompenzovat nižší přesnost střely AS-23a. Její celkové rozměry pravděpodobně zůstanou nezměněny. Připomeňme, že každá střela tohoto typu měří na délku téměř 7,5 m a po odpálení dosahuje rychlosti téměř 1 000 km/h.

Za sebe připomínáme, že Rusové používají své strategické bombardéry k nesení řízených střel AS-23a. Jedná se především o letouny Tu-95, které jsou nad Ukrajinou k vidění nejčastěji. Jedná se o letouny, které mohou operovat ve výšce až 13,5 km a ve vzduchu stráví až 14 hodin bez doplnění paliva. Jejich dolet se odhaduje na přibližně 10 500 km.
Zdroj: redakce, twz.com