Ukrajinci předvedli neskutečné manévry s vrtulníky Mi-8. Tak nízko nad zemí umí létat málokdo

Ukrajinští piloti létají jen několik metrů nad zemí přímo nad střechami projíždějících aut. Takový profil letu není náhodný. Vysvětlujeme důvody takového počínání ukrajinských pilotů.

Dvojice ukrajinských vrtulníků Mi-8 mířila ráno nebo při západu slunce směrem k frontě a letí jen několik metrů nad zemí podél silnice. Kromě toho se piloti snažili využít všech dostupných terénních překážek, jako jsou lesy, kopce nebo údolí. Taková taktika letu se stala pro ruské i ukrajinské piloty vrtulníků a letadel normou, protože výrazně zvyšuje jejich šance na přežití misí, jak píše server Newsweek.

Let v malé výšce – čím níže a rychleji, tím lépe

Let v malé výšce co nejvyšší rychlostí byl během studené války jediným účinným způsobem, jak se dostat přes hustou síť protivzdušné obrany, a státy NATO i Varšavské smlouvy kladly na tento prvek výcviku pilotů velký důraz. V návaznosti na koncepci „rychle a nízko“ byly vyvinuty i specializované úderné letouny, mezi jejichž příklady patří Panavia Tornado.

Stojí za zmínku, že všechny radary protiletadlových systémů jsou omezeny tzv. radarovým horizontem, který je vzhledem k zakřivení Země u cílů ve velmi malé výšce přibližně 40 – 50 km. Například radar může z výšky 200 km detekovat cíl s radarovou signaturou 1 m2 , ale pouze v případě, že se tento cíl nachází např. ve výšce několika km. Na druhou stranu, pokud je cíl ve výšce několika desítek metrů, reálný dosah radaru klesne právě na těchto 40 – 50 km, jak uvádí web Military Today.

Jediným způsobem, jak tuto nepříjemnost obejít, kromě toho, že se radary postaví každých několik desítek kilometrů (což je prakticky nemožné), je umístit radar ve vzduchu. K tomu slouží letouny AWACS, v nichž má NATO nesrovnatelnou výhodu oproti Rusku, které má nyní na skladě jen několik letounů A-50 Berijev. Druhým způsobem je použití nehorizontálních radarů, které však nejsou dostatečně přesné, aby naváděly zbraně na zjištěné cíle.

Hrozbou jsou samozřejmě i nepřátelští vojáci vybavení ručními protiletadlovými systémy nebo přítomnost systémů jako Gepard nebo Pancir-S1, ale zde je nasycenost těchto zbraní v ruské armádě mnohem nižší než v případě Ukrajiny, která získala značné množství ručních kompletů jako Lightning, Stinger, Mistral nebo Starstreak z celého světa.

Zdroj: redakce, newsweek.com, military-today.com