Ukrajinci ničí sovětské zbraně ničí jak na běžícím páse. Tentokrát byla v hledáčku houfnice Msta-S i systém Strela-10

Na seznam ruských zbraní, které se ukrajinské armádě podařilo zničit, je třeba přidat další dvě jednotky. Tentokrát jde o houfnici Msta-S a raketový komplet Strela-10.

Pokračující protiofenzíva Ukrajinců přináší oběma stranám konfliktu velké ztráty na technice. Tentokrát bylo na internetu zveřejněno video potvrzující porážku Rusů. V důsledku akcí 36. ukrajinské brigády se podařilo zlikvidovat kanónovou houfnici Msta-S a protiletadlový raketový komplet Strela-10.

Houfnice Msta-S je jedním z nejpoužívanějších kusů techniky, které Rusové během této války použili. Zároveň je také jednou z těch, které jsou Ukrajinci velmi často zničeny. Minulý měsíc kolovalo po internetu video potvrzující zneškodnění až pěti takových jednotek pomocí odpalovacích zařízení HIMARS. Již dříve byla zveřejněna řada videí potvrzujících likvidaci jednotlivých jednotek. Nyní útočníci přišli o další.

Nejdůležitějším prvkem houfnice Msta-S je kanón ráže 152 mm. S ním lze zasáhnout cíle na vzdálenost až 24 – 29 km (v závislosti na typu střely). Kromě toho jsou tyto jednotky obvykle vybaveny 12,7mm kulomety, jak píše server Army Technology.

Rusové využili pásového pohonu, který umožňuje posádce pohybovat se i v obtížném terénu. Dojezd Msta-S se odhaduje na přibližně 500 km. Jedná se o zařízení, které se neustále vyvíjí a v novějších variantách (zajišťujících například vyšší rychlost palby) se vyrábí dodnes.

Strela-10, raketový komplet ze SSSR ve službách Ruska

Strela-10 je naproti tomu protiletadlový raketový komplet, jehož historie teoreticky skončila ještě v éře SSSR. Výroba byla ukončena v roce 1976, ale jak se ukázalo, zařízení si našlo cestu na moderní bojiště. Podobný osud potkal i mnoho dalších zdánlivě historických strojů, které Rusové posílají na frontu. V poslední době se hodně mluví o tancích T-54 a T-55 zaznamenaných na Krymu.

Strela-10 je systém používající protiletadlové střely 9M37, 9M37M nebo 9M333. S ní lze bojovat proti cílům do vzdálenosti 5 km a v maximální výšce 3,5 km, jak uvádí web Army Recognition.

Výhodou je však opět mobilita díky pásovému pohonu a motoru o výkonu 240 koní. (Tříčlenná) posádka řídící Strelu-10 může vyvinout rychlost až 60 km/h a může dokonce překonávat vodní plochy (až 6 km/h). Strela-10 vychází z podvozku starého sovětského plovoucího transportéru MTLB.

Zdroj: redakce, army-technology.com, armyrecognition.com