Ukrajinci na lovu. Ruský tank neměl proti Javelinu šanci

Ukrajinci ukazují, že ani jedny z nejlepších ruských tanků T-80BVM neposkytují ochranu proti moderním protitankovým zbraním, jako jsou americké odpalovací zařízení FGM-148 Javelin. Vysvětlujeme, jak je to možné.

V Doněcké oblasti se vojákům 36. brigády námořní pěchoty podařilo vyřadit z boje ruský tank T-80BWM, který je vedle T-90M nejlepší konstrukcí ruské armády. Na záběrech je vidět, že T-80BVM předtím najel na minu a Ukrajinci se rozhodli jej „vyřadit“, aby jej Rusové nemohli obnovit a opravit.

To je pochopitelné, protože Rusko mělo na začátku války ve stavu něco přes 200 těchto tanků, z nichž podle serveru Oryxspioenkop do dnešního dne ztratilo nejméně 73. Zničili je nebo převzali Ukrajinci, kteří si je velmi pochvalují, jak o tom psal Adam Gaafar. Rusko se sice stále snaží tyto tanky vyrábět, ale kvůli nedostatečnému přístupu k západním komponentům se výkony nové vyčerpané verze výrazně odchylují od původní.

FGM-148 Javelin – účinný bič z USA proti ruským tankům

Protitanková řízená střela FGM-148 Javelin byla vyvinuta koncem 80. let jako nástupce americké střely M47 Dragon. Výroba střely Javelin byla zahájena v roce 1996 a nyní je to plnohodnotná protitanková zbraň americké armády.

Jedná se o systém „vystřel a zapomeň“, který je schopen díky své tandemové kumulativní hlavici a charakteristickému profilu útoku, kdy střela nejprve stoupá a poté klesá ke svému cíli, porazit jakýkoli tank, který nemá vyspělý aktivní obranný systém, na vzdálenost až 4 750 metrů.

Je tomu tak proto, že z důvodu omezení hmotnosti je pancíř tanku nejsilnější vpředu a boky nebo strop byly navrženy tak, aby odolaly palbě z automatických kanónů nebo protitankových pum kazetové munice. Za navádění zase odpovídá infračervená naváděcí hlavice. Jedná se o chlazený senzor IIR (který vidí tepelný obraz cíle) používaný až do řady FGM-148G (tato varianta již má nechlazený senzor).

T-80BVM

Tanky T-80BVM byly vyvíjeny od roku 2017 na základě starších tanků T-80BV, které nabízely lepší ochranu než tanky T-72B, přičemž klíčové systémy, jako je systém řízení palby, byly nahrazeny systémem Sosna-U, byl namontován novější kanon spolu s modernizací nabíjecího automatu pro delší střely nebo byl tank pokryt dvouvrstvým reaktivním pancířem Relikt schopným teoreticky zastavit tandemové kumulativní hlavice, jak uvádí web Military Today.

Vedle tanků T-90M se tak jedná o druhou nejsilněji pancéřovanou konstrukci ruské armády. Stejně jako ostatní tanky má však poměrně slabý strop daný střelami FGM-148 Javelin, Spike nebo MMP.

Zdroj: redakce, oryxspioenkop.com, military-today.com, Wikipedia