Ukrajinci mají problém. Ukrajinský BM-21 Grad byl poškozen starou municí

Obě strany ve válce používají starou munici, která po desetiletích nesprávného skladování nemusí fungovat tak, jak výrobce zamýšlel. Problém vysvětlujeme na příkladu odpalovacího zařízení BM-21 Grad.

Na níže uvedeném videu vidíme záběry Ukrajinců, kteří vypálili salvu z odpalovacího zařízení BM-21 Grad, kde po několika střelách jedna uvízla ve vedení trubice odpalovacího zařízení. Lze předpokládat, že selhal raketový motor, jehož palivo zestárlo a nehořelo optimálně. 

Jedna raketa používaná v odpalovacím zařízení BM-21 Grad v nejběžnější tříštivé a demoliční verzi obsahuje 19 kg bojovou hlavici s přibližně 30 m palebným polem, jak uvádí web Army Recognition. Pokud by došlo k výbuchu této hlavice, došlo by k řetězové reakci, která by odpálila zbytek neodpálených raket. V tomto případě k tomu naštěstí nedošlo, ale raketa byla odjištěna v odpalovacím zařízení.

Ukrajinci používají munici z různých zdrojů, přičemž jednou z méně bezpečných možností je ukořistěná ruská munice, která je často starší než vojáci, kteří ji používají. Níže si můžete prohlédnout obsah jednoho takového skladu zabaveného Ukrajinci.

BM-21 Grad – nejběžnější raketové dělostřelectvo na Ukrajině

Vícehlavňový raketomet BM-21 Grad zkonstruovaný SSSR v 60. letech 20. století, který se kromě zemí Varšavské smlouvy stal velmi oblíbeným také v afrických zemích Asie a Jižní Ameriky, jak uvádí server Military Today.

Jedná se jednoduše o upravený šestikolový nákladní automobil Ural-375D, na jehož zádi je namontován trubkový raketomet ráže 122 mm se 40 vodiči. Jedná se o neřízený systém, který je schopen střílet na cíle vzdálené 21 km, ale postupem času byly vyvinuty i rakety s prodlouženým dosahem přes 30 km.

Výhodou tohoto systému je schopnost vypálit salvu 40 raket za 20 sekund, což je zvláště smrtící v otevřeném terénu. Kromě standardní rakety s tříštivou a demoliční hlavicí se používají i varianty se zápalnou nebo kazetovou hlavicí obsahující protitankové bomby nebo protipěchotní miny.

Zdroj: redakce, military-today.com, armyrecognition.com