Ukrajinci improvizují jako MacGyver. Podívejte se na granátomet RPG-7 s příslušenstvím připevněným lepicí páskou

V probíhající válce na východě země se používá jak moderní technika, tak improvizované zbraně. Tentokrát tu máme vojáka, který pomocí lepicí pásky přidává další tříštivé granáty k protitankovému granátu PG-7VL s RPG-7V/2.

Nejedná se zdaleka o první případ kreativního využití, většinou Rusy poškozenými a opuštěnými zbraněmi. Viděli jsme již například použití odpalovacích zařízení BM-21 Grad na miniaturním nákladním automobilu Unimog nebo neřízených raketometů S-8 na transportéru MT-LB jako provizorního dělostřelectva.

Tentokrát se úsloví „nutnost plodí vynález“ uplatnilo u ukrajinského vojáka, který pomocí lepicí pásky připevnil tři 40mm granáty ke granátometu PG-7VL, který svým vzhledem připomíná granátomet VOG-25.

Těžko říci, proč byla taková kombinace použita, ale možná bylo cílem vojáka zvýšit smrtelnost blízké pěchoty, pokud bylo zasaženo například vozidlo z rodiny BTR nebo BMP. Samotný granát PG-7VL má kumulativní hlavici, která snadno propálí pancíř obrněného transportéru, ale již spěchající pěchota v okolí bude i nadále představovat problém, jak píše server Sofrep.

Možná si Ukrajinci mysleli, že když budou házet 40mm granáty VOG-25 s minimálním dostřelem 6 m, tak při zásahu vybuchnou. Teoreticky by to mohlo fungovat i na protivníky ukryté v blízkosti obrněného transportéru nebo bojového vozidla pěchoty.

Na druhou stranu, pokud by se lepicí páska při výstřelu granátu z granátometu uvolnila a zalepený granát by ihned po odpálení spadl, mohl by Ukrajinec zabít sebe a/nebo ostatní členy družstva. Teoreticky se granáty VOG-25 odjišťují až po uletění 10-40 m po vystřelení z granátometu (roznětka VMG-K), ale není známo, zda dotyčný voják neprovedl nějakou úpravu.

Zdroj: sofrep.com, Wikipedia