Ukrajinci budou používat drony z kartonu. Jsou imunní vůči rušení a mohou útočit s výbušnou náloží

Ukrajinská armáda bude používat drony, které na první pohled vypadají jako nekvalitní hračka nebo amatérská konstrukce. Očekává se však, že drony vyrobené z lepenky budou pro ruské vojáky smrtelnou hrozbou.

Zařízení z neobvyklého materiálu dodala Austrálie v rámci svého závazku vojenské podpory Kyjevu, informuje portál Popularmechanics. Systémy se jmenují Corvo Precision Payload Delivery System a jsou dílem společnosti SYPAQ Systems se sídlem v Melbourne, což je ojediněle originální řešení. Skládací drony vyrobené z voskované lepenky se vypouštějí ze speciálního katapultu a mohou dodávat munici, léky a potraviny přímo na frontovou linii. S doletem až 120 km jsou schopny – pokud jsou vybaveny kamerou – provádět také průzkumné lety a útočit na pozemní cíle shazováním výbušných náloží.

Vládní zakázka na vývoj a dodávky těchto bezpilotních letounů má hodnotu 1,1 miliardy dolarů, tedy zhruba 23 miliard korun. Výroba je levná (předpokládá se, že jeden kus bude stát několik tisíc dolarů) a drony se dají rozložit na ploché části pro snadnou přepravu. Součástí stavebnice jednorázového dronu Corvo je také montážní materiál a baterie.

Podle Yahoo News již ukrajinské ozbrojené síly vyslaly na frontovou linii více než 60 těchto dronů. Důležité je, že se pohybují autonomně, bez nutnosti řízení operátorem. Drony lze navádět pomocí zařízení GPS, ačkoli řídicí software Corvo dokáže určit polohu na základě rychlosti a kurzu. Kartonové drony údajně dobře fungují i v podmínkách tzv. rádiového rušení (ruské rušení signálu způsobilo, že mnoho dronů ukrajinské armády ztratilo kontakt s operátorem a bylo zničeno).

Zdroj: Popularmechanics, Yahoo News