Ukrajina začala používat moderní bezpilotní letouny, které mají funkci automatického zaměřování. Už vyřadily několik ruských systémů protivzdušné obrany

Ukrajinská bezpečnostní služba oznámila, že armáda země začala používat moderní bezpilotní letouny, které mají funkci automatického zaměřování. Drony se již mohou pochlubit prvními úspěchy na frontě, neboť mezi jejich oběti patří několik ruských raketových systémů, píše server Mil.

Nová konstrukce Ukrajinců je ve skutečnosti poměrně záhadnou zbraní. Z veřejně dostupných zdrojů je známo pouze to, že nové bezpilotní letouny kamikadze jsou schopny samy identifikovat cíl, přiblížit se k němu na bezpečnou vzdálenost a poté jej nepřetržitě sledovat, což předchází zásahu nepřátelského zařízení.

Konkrétní technické specifikace prozatím nejsou známy. Není znám ani název zmíněných dronů, které již nějakou dobu působí Rusům spoušť. Lze však předpokládat, že schopnost sledovat nepřátelské stroje je dána pokročilými systémy, které ztěžují elektronický boj. Díky tomu mohou drony před útokem účinně identifikovat svůj cíl a poté jej sledovat, aby nakonec objekt zasáhly.

Novou zbraní už hřímají Rusové

Na internetu se již objevily první nahrávky dokazující účinnost nového řešení ukrajinských inženýrů. Je také známo, že záhadné drony si vyžádaly první oběti. Ukrajinská bezpečnostní služba totiž uvádí, že během týdne nové drony vyřadily několik ruských systémů protivzdušné obrany. Na seznamu se objevily cenné systémy Buk a Tor-M2.

První ze zničených zbraní, kterou bezpečnostní služba zmiňuje, je řízený raketový systém země-vzduch z konce 70. let. Buk 9K37 byl vyvinut k boji proti obtížně zachytitelným cílům, mezi něž patřily mimo jiné střely s plochou dráhou letu, letadla a vrtulníky. Konstruktéři u tohoto prostředku věnovali pozornost také odolnosti proti rušení.

Nejnovější verze tohoto systému s označením 9K317M Buk-M3 je zbraň se šesti efektory a dosahem až 70 km. Podle informací zveřejněných výrobcem systém bojuje proti všem známým typům letadel a raket na vzdálenost až 35 km, i když některé zdroje uvádějí, že je to 25 km.

Druhým ze systémů zničených pomocí nových ukrajinských bezpilotních letounů byl ruský Tor-M2, zbraň vybavená řízenými střelami země-vzduch z počátku 80. let. Systém odpaluje střely pohybující se rychlostí 850 m/s (asi 3 000 km/h) a dosahující doletu 12 km. Verze označená 9K332 Tor-M2 se od základní verze liší schopností ostřelovat cíle střelami 9M331 a novým radarem. Její minimální dolet je 1 km.

Zdroj: redakce, mil.in.ua