Ukrajina si oblíbila systém HIMARS a chce další. Co tato zbraň umí a proč je tak obávaná?

Ukrajinská armáda si oblíbila zbraňový systém HIMARS a požaduje jich od USA více. USA tedy schválila další podpůrný balík. Očekává se, že bude zahrnovat dodávky náhradních dílů, dalších kompletů HIMARS, raket delšího doletu a přesné dělostřelecké munice M982 Excalibur ráže 155 mm. Vysvětlíme vám, co HIMARS a tyto nové zbraně umí.

Jak píše server Defence24, nový podpůrný balíček má hodnotu 400 milionů USD, v přepočtu cca 8,8 miliard Kč a bude zahrnovat mimo jiné další čtyři systémy M142 HIMARS, které se připojí k těm, jež jsou již v provozu, a soupravy M270 MLRS darované Spojeným královstvím. Systémy HIMARS již několikrát prokázaly svou účinnost při vyhazování ruských muničních skladů do povětří a nyní jich bude nejméně dvakrát více a získají střely s větším doletem.

M142 HIMARS

M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) je americký lehký salvový raketomet vyvinutý v 90. letech pro americkou armádu umístěný na podvozku vozidla M1140 z rodiny nákladních transportních vojenských strojů FMTV (Family of Medium Tactical vehicles).

Systém HIMARS byl vyvinut společností Lockheed Martin Missiles and Fire Control v rámci programu ACTD. HIMARS je de facto odlehčená kolová verze staršího raketometu M270, který byl do služby zařazen v 80. letech 20. století jako prostředek vyrovnání palebné převahy. Pojmout může až šest raket, přičemž zpočátku se jednalo o kazetovou munici (M26, M39) určenou k útokům na plošné cíle. Později se výzbroj rozšířila i o přesné naváděné rakety GMLRS, umožňující útoky na bodové cíle (základny, velitelská stanoviště, sklady munice nebo paliva).

Vozidlo nese různé druhy munice. Základní šestihlavňový modul slouží k vypouštění 227mm neřízených raket s kazetovou municí (M28) a řízených střel rodiny GMLRS (Guided MLRS) s dosahem až 85 km. Alternativně může být nesena jedna raketa dlouhého doletu ATACMS (Block I dosah 165 km, Block IA 300 km). Rakety ATACMS má v budoucnu nahradit nová generace řízených střel Precision Strike Missile (PrSM).

Další rakety a střely

Ukrajina dosud obdržela pouze rakety GMLRS s doletem cca 70-84 km a nyní se hovoří o dodávkách raket s delším doletem. Může se jednat o nejnovější varianty GMLRS s dosahem až 150 km, což by přesáhlo možnosti systémů Točka-U, které v současnosti používají Ukrajinci.

Střely GMLRS mají 90kg bojovou hlavici buď v klasické tříštivé a demoliční verzi, nebo v takzvané alternativní hlavici využívající nálož z wolframových kuliček, která se odpálí nad cílem. Máme zde tedy ničivý účinek podobný kazetové munici, ale bez jejích problémů.

Druhou možností jsou balistické střely krátkého doletu MGM-140 ATACMS s doletem 300 km schopné nést klasickou tříštivou a demoliční nebo kazetovou hlavici o hmotnosti 160 až 560 kg. Stojí však za zmínku, že v tomto případě nese M142 HIMARS pouze jednu střelu a větší pásový M270 MLRS nese dvě. Tyto rakety by Ukrajincům umožnily útočit na cíle hluboko na území separatistických lidových republik nebo na Krymu, kde je známý Krymský most obzvláště zajímavý.

Třetím americkým darem jsou přesné střely M982 Excalibur určené pro kanóny ráže 155 mm. Tyto zbraně, které vytvořila společnost Raytheon s pomocí americké armády, jsou schopny přesně ničit cíle (chyba zásahu je menší než 2 m) na vzdálenost 40 km v případě dělostřeleckých systémů s hlavní ráže 39 mm, jako jsou tažené houfnice M777, nebo na vzdálenost přes 50 km v případě systémů s hlavní ráže 52 mm, jako je polský Krab nebo například německý PzH 2000.

Taková přesnost umožňuje použít jedinou střelu s uspokojivým účinkem namísto několika nebo tuctu standardních střel. K navádění se používá kombinace GPS a inerciální navigace odolné proti rušení, ale společnost Raytheon pracuje také na použití poloaktivního laserového naváděcího systému, který je schopen pracovat v prostředí, kde je signál GPS rušen, nebo přesně zasáhnout pohyblivé cíle. Tato verze je prozatím předběžně označena jako Excalibur S.

Zdroj: defense24.pl, Wikipedia