Ukrajina nedůvěřuje čínským bezpilotním letounům. Otevírá oblohu americkým začínajícím firmám. Můžou je ohrozit?

Ukrajinští představitelé vyzvali k omezení používání bezpilotních letounů čínské společnosti DJI s tím, že technické závady na těchto zařízeních mohly být způsobeny úmyslně. Mezeru na ukrajinském nebi se snaží zaplnit americké startupy s drony, napsal server Dronexl.

Stovky malých bezpilotních letounů amerických společností se vznášejí na obloze nad Ukrajinou a pátrají po přeživších ve válkou zničených městech i v úkrytech ruské armády. Společnosti BRINC Drones Inc. se sídlem v Seattlu a Skydio Inc. se sídlem v Silicon Valley se snaží zaplnit mezeru na Ukrajině poté, co vládní představitelé považují výrobky dodávané čínskou společností SZ DJI Technology Co., největším světovým výrobcem komerčních dronů, za hrozbu pro bezpečnost ukrajinské armády a civilistů.

Ukrajinští představitelé vyzvali k omezení používání bezpilotních letounů DJI a tvrdí, že technické závady na zařízeních této společnosti mohly mít za cíl sabotovat obranu země, píše The Wall Street Journal. Vyjádřili také znepokojení nad tím, že Rusko úspěšně využívá zařízení čínského výrobce. Společnost DJI odmítla obvinění, že by v útoku pomáhala Rusku nebo že by zasahovala do výrobků zasílaných na Ukrajinu. Mluvčí společnosti Adam Lisberg uvedl, že společnost DJI nedovoluje prodávat své spotřebitelské drony pro vojenské účely a že používání produktů společnosti v boji je nevhodné.

Americké bezpilotní letouny ve službách Ukrajiny

Od minulého měsíce darovala společnost BRINC Ukrajině 10 bezpilotních letounů a dalších asi 50 prodala na pomoc obraně země. Piloti vrtulníků a příslušníci ukrajinské státní záchranné služby je používají k pátracím a záchranným a zpravodajským misím, vysvětlil generální ředitel společnosti Blake Resnick. Podle lidí obeznámených s touto záležitostí posílá společnost Dedrone se sídlem v San Francisku své systémy proti dronům také do zahraničí, aby je používala na Ukrajině.

Společnost Skydio darovala desítky dronů ukrajinskému ministerstvu obrany a stovky dalších prodala nevládním organizacím a vládám podporujícím Ukrajinu, uvedl generální ředitel Adam Bry. Společnost zaměstnává tým na plný úvazek, který dodává drony na Ukrajinu. Nevládní organizace Aerorozvidka, která zásobuje ukrajinské bezpečnostní a obranné složky, je jedním z těch, kteří nakupují drony vyráběné společností Skydio, aby měli alternativu k DJI, uvedl mluvčí společnosti.

Ukrajinské ministerstvo obrany si rovněž objednalo dodávku bezpilotních letounů Fortem. „Obranné drony společnosti Fortem Technologies Inc. se sídlem v Utahu, určené k boji proti nepřátelským bezpilotním letounům, je obtížné odhalit za letu, částečně proto, že k navigaci a autonomnímu letu používají radar,“ uvedl Timothy Bean, generální ředitel společnosti, a dodal, že tento měsíc byla dodána řada obranných systémů pro drony.

Zdroj: dronexl.com