Údajné Putinovo tajné podzemní město pod Uralem má být záložním hlavním městem. Hraje důležitou roli v případě jaderné reakce

Mezi zařízeními určenými k zajištění bezpečnosti ruské vlády a prezidenta Vladimira Putina hraje hora Jamantau důležitou roli. Ačkoli není nijak impozantní svou výškou, má jedinečný význam. Nachází se pod ní bunkr, který může fungovat jako nouzové centrum moci.

„Na ruském ministerstvu obrany neexistuje praxe informovat zahraniční sdělovací prostředky o zařízeních, která mají nebo mohou mít něco společného s bezpečností země,“ odpověděl v devadesátých letech tehdejší ruský ministr obrany Igor Rodionov na dotaz ohledně neobvyklé aktivity na úpatí hory Jamantau.

Jamantau je nejvyšší vrchol jižního Uralu a místo, kde od 70. let minulého století probíhají s různou intenzitou záhadné stavební práce. Nepřerušil je ani ekonomický kolaps Ruska v době prezidentství Borise Jelcina.

Důslednost Rusů při budování jakéhosi masivního podzemního zařízení se zdá být méně záhadná v kontextu údajů amerických zpravodajských služeb, které v roce 1996 citovala redakce The New York Times.

Podzemní město Jamantau

Pod Jamantau se nachází masivní podzemní bunkr odolný proti útoku. Funguje jako záložní hlavní město země a poskytuje bezpečné útočiště nejen nejvyššímu vedení, ale i širší ruské elitě a osobám s rozhodovací pravomocí, celkem pojme tedy až 60 000 lidí.

Kromě role záložního centra moci má být Jamantau také jedním z bezpečných útočišť pro ruský systém „mrtvé ruky“ zvaný Perimetr. Jedná se o mechanismus a komunikační kanál zodpovědný za automatickou reakci strategických jaderných sil v případě, že by velitelská centra byla z nějakého důvodu zničena nebo vyřazena z provozu.

Kdo potvrzuje existenci bunkru?

Kromě novinových článků existenci důmyslného zařízení pod Jamantauem kdysi potvrdil i ruský ministr obrany v letech 1997-2001 maršál Igor Sergejev.

Nepřímé potvrzení přišlo také z oficiálního prohlášení šéfa amerického strategického velení. K otázce Jamantau se vyjádřil generál Eugene E. Habiger prohlásil: „Je to velmi rozsáhlý komplex. Odhadujeme, že jde o miliony metrů čtverečních podzemních zařízení. Bohužel netušíme, co tam Rusové dělají.“

Zdroj: redakce, nytimes.com, The Drive