Tyto zbraně mají změnit tvář války. Které to jsou?

Dodávky západního dělostřelectva na Ukrajinu změní průběh a tvář války s Ruskem, tvrdí američtí představitelé a vojenští analytici, které zmiňuje server Ukrinform. Podívejme se na tuto výzbroj blíže.

Americký ministr obrany Lloyd Austin prohlásil, že dělostřelectvo s dlouhým doletem se v další fázi války ukáže jako „rozhodující“. USA spolu s Kanadou cvičí řadu ukrajinských vojáků v používání 155mm houfnic M777, které se obě země zavázaly obráncům dodat.

Kromě toho Francie posílá samohybné houfnice CAESAR, které rovněž používají tříštivé a demoliční střely ráže 155 mm, a ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský požádal o přesný dělostřelecký systém M142, známý jako HIMARS. Odborníci předpokládají, že tyto zbraně budou dodány časem. Podívejme se na tyto zbraně.

Houfnice M777

Podle tohoto oznámení již na Ukrajinu dorazilo 70 z 90 houfnic M777, které poslaly USA. Washington rovněž přislíbil darovat téměř 190 000 dělostřeleckých granátů. M777 je název ultralehké houfnice, která má nahradit starou M198. Za jeho výrobu je zodpovědná britská zbrojovka BAE Systems. K obsluze houfnice o hmotnosti 3773 kg je zapotřebí sedm osob.

Zbraň lze přepravovat vrtulníkem, lodí nebo dopravním letadlem a k jejímu vlečení je zapotřebí kolové vozidlo 4×4 o hmotnosti přes 2,5 tuny se vzduchovými brzdami. Dostřel zbraně M777 závisí na typu použité munice a je:

  • 25 000 m pro tříštivé a demoliční střely;
  • 30 000 m v případě střel s přídavným raketovým pohonem RAP;
  • 40 000 m (pro střely M983 Excalibur).

Maximální rychlost tažení houfnice po zpevněné silnici je 88 km/h, v terénu 50 km/h. Nepřetržitá rychlost střelby z této zbraně je 2 výstřely/minutu, maximální rychlost je 5 výstřelů/minutu. Kromě USA a Kanady dodá houfnice M777 na Ukrajinu také Austrálie.

Houfnice CAESAR

Název systému CAESAR (CAmion Équipé d’un Système d’Artilleria) doslova znamená „nákladní vozidlo vybavené dělostřeleckým systémem“. Jedná se o samohybnou houfnici, kterou od roku 2006 vyrábí francouzská státní zbrojovka Nexter Systems. Prázdná hmotnost této zbraně přesahuje 15 t, zatímco bojová hmotnost je 18 tun.

CAESAR je postaven na podvozku nákladního automobilu s pohonem 6×6 (jedná se o Unimog nebo Renault Sherpa 5). Výzbrojí celého komplexu je kanónová houfnice ráže 155 mm s hlavní ráže 52 ráží. Dostřel zbraně je 40 000 m a rychlost střelby 6 ran/min. Rychlost vozidla s houfnicí CAESAR je maximálně 100 km/h a dojezd 600 km. Před sedmi lety představili Francouzi upravenou verzi na podvozku s pohonem 8×8.

Raketomety M142 HIMARS

HIMARS je mobilní, lehký a víceúčelový raketomet. Vyrábí ho americká obranná společnost Lockheed Martin, známá svými stíhacími letouny páté generace F-35, a používá řízenou munici GMLRS-U/AW a ATACMS s dosahem až 300 km.

Nosná raketa byla vyvinuta koncem 90. let a její sériová výroba byla zahájena v roce 2003. Současné verze HIMARS jsou namontovány na obrněném nákladním vozidle Oshkosh M1140 6×6. Posádku systému tvoří tři osoby (operátor, velitel a řidič). Kabina vozidla poskytuje ochranu proti střelbě z ručních zbraní a střepinám dělostřeleckých granátů.

Hmotnost prázdného komplexu HIMARS přesahuje 16 tun a rychlost vozidla nesoucího odpalovací zařízení dosahuje 95 km/h. Odpalovací zařízení může odpalovat rakety dlouhého doletu MGM-140 ATACMS a kazetové rakety se submunicí.

Zdroj: ukrinform.net, Wikipedia, DefenseNews