Tyto zásady vám zajistí bezpečnou práci s e-maily

Posílání a přijímání e-mailových zpráv patří mezi základy počítačové gramatnosti. Uživatelé jsou konstantně seznamováni s riziky v online prostoru, nicméně velice často tyto hrozby neberou příliš vážně až do okamžiku, kdy je pozdě.

Ze šiřšího spektra by celkově kybernetická bezpečnost neměla být brána na lehkou váhu. V jednom okamžiku se z poklidného života může stát velké drama, ze kterých by si scénáristé velkých filmů mohli vzít inspiraci. Hackeři jsou schopni všeho. Nemají morální zásady a dělají vše pro to, aby zneužili bezbranné uživatele, a obrali je o jejich těžce vydřené peníze nebo citlivá data. Data, která jsou schopni použít proti nim.

Pokud budete dodržovat níže uvedené bezpečnostní zásady, podaří se vám snížit riziko virové nákazy, nebo úniku citlivých dat.

Dobrá adresa, špatná adresa

Každý den se pošlou stovky tisíc osobních nebo pracovních e-mailových zpráv. Občas je obtížné mít přehled od koho tyto zprávy jsou. V případě pracovních e-mailů se může jednat o zaměstnance, o kterých jste v životě neslyšeli a i tak se rozhodnete samotný text přečíst. Příjemci identifikují odesílatele prostřednictvím jména a příjmení vedle samotné adresy, protože je to rychlejší, než louskat jméno přes adresu. Právě adresa je klíčová. Může se stát, že obdržíte e-mail od člověka, jehož adresa může být takřka identifická s originální až na menší, snadno přehlédnutelný detail. Například dvojité písmeno, číslice nebo znak. Ignorace tohoto drobného detailů vás může přivést do nevyžádaných problémů. Měli byste proto věnovat větší pozornost samotným adresám, než jmén odesílatelů.

Spamové e-maily

Kdokoliv může znát spamy. Jde o otravné zprávy, které chodí ve větším množství, většinou nabízí výhodné produkty a mnohdy po gramatické a stylistické stránce ani nedávají přílišný smysl. Mnoho schránek má zabudovaný filtr, který tyto e-maily automaticky odstraňuje, aniž byste si jich všimli. Někdy se může stát, že takový e-mail proklouzne a přistane vám ve složce doručených e-mailů.

Doporučuje se takové e-maily ihned mazat. Pokud však nějaký omylem otevřete, pak za žádných okolností neklikejte na žádné odkazy! V takovém případě byste si do počtače stáhli virus a byla by otázka času, kdybyste přišli o veškeré soubory a delikátní data.

Je to důvěryhodný e-mail, nebo ne?

Čas od času můžete obdržet e-mailovou zprávu, která bude vypadat až téměř důvěryhodně. Může údajně jednat o oznámení z vaší bankovní společnosti, pracovní e-mail nebo poskytovatele různých služeb. Nenechte se zmást. Prioritní je ověřit samotnou adresu odesílatele. Pokud v ní bude drobná nesrovnalost (např. bude obsahovat jiné znáky, nebo v ní budou snadno přehlédnutelná dvě stejná písmena), jedná se o jasný klam.

E-maily tohoto typu vždy obsahují odkazy na webové stránky. Většinou je k tomu na příjemce vyvíjen nátlak, aby na odkaz klikl. Jestliže cítíte nátlak, nebo se vás odesílatel snaží přesvědčit, abyste na odkaz klikli, nedělejte to. Odkaz nejdříve ověřte tak, že na něj najedete myší a v dolní části obrazovky se vám úkáže samotná webová adresa. Pokud doménová adresa nesouhlasí, e-mail ihned smažte.

Jak již bylo řečeno, věnujte pozornost samotnému textu. Pokud tělo e-mailu obsahuje gramaticky a stylisticky špatný text, který mohl produktem překladačů, je velice pravděpodobné, že se nejedná o autentický e-mail.

Měli byste také věnovat pozornost tomu, jestli jste již v minulosti obdrželi podobný e-mail, u kterého jste si byli jisti, že se nejedná o podvod.

Identifikace příloh

V doručených e-mailech můžete najít soubory různých typů. Ať už se jedná o běžné dokumenty, tabulky, prezentace, obrázky, tak v nich můžete najít i potencionálně škodlivé soubory. Takové soubory v sobě nesou škodlivý kód, který když není antivirovým programem identifikován, můžou ve vašem počítači nadělat pěknou spoušť. Velice často i samotný počítač software i hardwarově poškodit. Věnujte proto také pozornost tomu, co se chystáte stáhnout do počítače. Rozhodně nestahujte a už vůbec nespouštějte spustitelné soubory, které mají koncovku například:

  • .exe
  • .bat
  • .jar
  • .js

E-mailová schránka je jen vaše

Pokud to není nutné, tak za žádných okolností s nikým nesdílejte vaši e-mailovou schránku. Nesdílejte přihlašovací údaje a pro jistotu si aktivujte dvojfázové ověření (např. s mobilním telefonem). Nezapomínejte, že kdokoliv, kdo s vámi sdílí schránku může zneužít citlivých dat, identity nebo může nalětet podvodníkům, kteří se zmocní všeho.

Zdroj: Redakce – autorský text, Simple Minds