Tyto programy by neměly chybět v žádném počítači
Máte nový počítač a nyní si lámete hlavu nad otázkou co teď. Pokud počítač nebudete používat jen na prohlížení webu, nebo počítání příkladů na kalkulačce, instalace různorodého softwaru vás nemine. Ale jaké programy stáhnout? To se dozvíte v tomto článku.
Antivirová ochrana
Jedním z prvotních programů, které byste měli nainstalovat do svého počítače je antivirová ochrana. Mnoho lidí tvrdí, že antivir nepotřebují. To je možná pravda. Procházením webových stránek vás, nicméně, může ledacos překvapit. Stále je lepší mít na pozadí aktivní „očka“ co skenují online prostor, než riskovat virovou nákazu, případně ztrátu všech souborů a citlivých informací.
Bezplatné antivirové produkty vám mohou nabídnout pouze základní ochranu. Za lepší zabezpečení si musíte připlatit. Pokud však nehodláte za softwarovou výbavu utratit ani korunu, antiviry jsou AVG, Avast nebo Avira pro vás budou tou správnou volbou. Rovněž doporučejeme jednou za čas proskenovat celý počítač programem MalwareBytes.
Stále však platí, že nejlepším antivirem je sám uživatel. Pro své vlastní dobro nenavštěvujte pochybné webové stránky, neotevírejte potencionálně nebezpečné soubory a řiďte se pravidly internetové bezpečnosti.
Internetové prohlížeče
Pokud jste zvyklí na starý dobrý Internet Explorer, musíme vás zklamat, ale Microsoft jej už nadobro pohřbil. Předinstalovaným prohlížečem v systémech Windows je nyní Edge. Tento webový prohlížeč má své klady i zápory. Někteří si jej vychvalují, jiní na něj nadávají. Vždy je však užitečné mít další prohlížeč v zálozce. Prohlížeče jako Firefox, Chrome nebo Opera jsou nejpoužívanější na celém světě.
Komunikace
Jste fanoušci e-mailových klientů? Pokud si měsíčně platíte balík O365 od Microsoftu, můžete si stáhnout e-mailový klient Outlook, posílat i přijímat e-maily skrz něj. Pakliže stále trváte na bezplatném softwaru, Thunderbird od Mozilly vám bude užitečný stejně tak.
Co se týče chatování a volání s přáteli či rodinou, zde vám poslouží Skype nebo Discord. V obchodě Microsoft Store rovněž najdete desktopové verze Messengeru a sociálních sítí jako je Instagram nebo Twitter.
Kancelářské balíky
Na poli kancelářských balíků všeobecně dominuje Microsoft Office, který je součástí balíku O365. Nicméně jestli nechcete používat bezplatné online verze editorů přímo z webového prohlížeče, existují alternativy. Například Openoffice nebo Libreoffice jsou balíky, které jsou velice podobné Microsoft Office. Sice vám nenabídnout komfortní užívání a některé funkce zde nenajdete, ale pro běžnou práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi jsou více než dostatečné. Nezapomeňte také na PDF dokumenty! Tento typ souborů vám mimo internetového prohlížeče otevřete Adobe Reader.
Multimédiální přehrávače
Operační systém Windows má v sobě předinstalovaný software pro poslech hudby nebo přehrávání videí. Většina lidí však dává přednost osvědčeným nástrojům jako je VLC Media Player, GOM Player a další. Co se týče hudby, doby, kdy se skladby stahovaly přímo do počítače jsou už dávno pryč. Nyní uživatelé sází na streamovací platformy jako je například Spotify. Právě ten můžete také nalézt v obchodě Microsoft Store.
Úprava fotek
Jak je všem známo, chytré telefony nabízí víc než volání a psaní zpráv. Fotoaparáty dražších mobilních zařízení mohou konkurovat drahým zrcadlovkám. Úprava výsledných fotografií v telefonech také není žádná novinka. Přesto se však najdou tací, kteří potřebují upravovat fotografie přímo v počítači. Pro profesionální editaci si, bohužel, budete muset zaplatit nějaký software. Pro tento účel je nejznámnější Adobe Photoshop. Jeho chudší bezplatná verze je Gimp, který původně vychází z Linuxové distribuce. V obchodu Microsoft Store také najdete „obranější“ verzi Photoshopu s názvem „Adobe Lightroomů. U Lightroomu profesionální úpravu fotek nehledejte. Pomůže vám pouze se základními úpravami: přidání filtrů, korekce detailů, úprava jasu a kontrastu apod.
Zálohování
Antivirové programy nejsou stoprocentní. Můžete se snažit, jak chcete, ale vždy je šance, že nějaká hrozba unikne ostřímu zraku antivirového programu. V případě, že nechcete riskovat ztrátu svých souborů, pravidelně zálohujte. Mnoho uživatelů dnes sází na cloudové služby. Bezplatná cloudová úložiště vám moc místa nenabídnou, ale pořád je to lepší než nic. Své citlivé soubory byste měli ukládat na Google Drive, který si můžete nainstalovat do počítače, nebo na předinstalovaný Microsoft Onedrive. Jedinou podmínkou je vytvoření si účtu na Google, nebo Microsoftu. Samozřejmě existují i další cloudové alternativy, nicméně Drive a Onedrive jsou nejpopulárnější. Další výhodou ukládání souborů do cloudu je, že získáte přístup ke svým souborům odkudkoliv.
Dodatečné ovladače
Občas se stane, že přes Windows Update se automaticky nenainstalují všechny ovladače. Může se jednat o ovladač grafické karty, tiskárny nebo čehokoliv dalšího. Ověřte proto, jestli se všechny ovladače nainstalovaly správně. Jednou za čas je nezapomeňte aktualizovat.
Tip na závěr
Abyste vše nemuseli stáhovat ručně, existuje šikovný nástroj, který vám ušetří váš drahocenný čas. Tento nástroj se nazývá Ninite. Na webové stránce si vyberete veškerý software, co potřebujete a tlačítkem „Get Your Ninite“ si stáhnete soubor, který po spuštění automaticky všechny programy, jež jsou k dispozici zdarma, stáhne a sám nainstaluje. V průběhu operace můžete počítač používat k jiným činnostem.
Zdroj: Redakce – autorský text
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]