Tyto možnosti byste měli v chytrých telefonech a aplikacích ihned zakázat. Mohou sdílet vaše údaje

Zachovat při používání chytrých telefonů naprosté bezpečí a soukromí je v dnešní době stále obtížnější. Ne všichni však vědí, že o naše informace se nestarají jen kybernetičtí zločinci. Velká část z nich je bez většího rozmýšlení sdílena s výrobci telefonních aplikací prostřednictvím souhlasů s výchozím používáním. Navrhujeme, které možnosti je vhodné vypnout, abychom o sobě neprozradili příliš mnoho údajů.

Společnosti jako Apple, Google a Meta se snaží zajistit, aby uživatelé jejich aplikací při instalaci přijali jejich doporučené výchozí nastavení. Jejich cílem je údajně vylepšit vytvořené algoritmy, pomoci odhalit chyby a nakonec přispět ke snadnějšímu používání, píše deník NY Times.

Někteří lidé si však neuvědomují, že přijetím takového nastavení souhlasí i se sdílením údajů, které by nutně sdílet nechtěli. Jako je například jejich aktuální poloha nebo veškerá jejich online aktivita. Odtok těchto informací lze naštěstí kdykoli omezit.

Pokud chtějí uživatelé zvýšit své soukromí při používání zařízení Apple, měli by přejít do nabídky nastavení, pak na kartu soukromí a tam změnit způsob sdílení údajů o používání aplikací. Kliknutím na možnost sledování můžete tuto možnost zakázat pro všechny programy, které ji požadují při prvním spuštění. Tím se zabrání tomu, aby o nás sdíleli jakékoli údaje pro marketingové účely.

V možnosti Reklamy Apple můžete také zakázat zobrazování personalizovaných reklam. Tím se zabrání tomu, aby společnost používala informace o nás například v App Store. Kromě toho se vyplatí přejít na kartu Analýzy a vylepšení. Tam můžeme iPhonu zabránit v odesílání dat, která jsou teoreticky určena ke zlepšení produktů společnosti, ale v praxi by mohla například odhalit naši aktuální polohu.

Nejen uživatelé iPhonu by měli omezit sdílení informací o své poloze. To platí i pro ty, kteří denně používají zařízení se systémem Android. V době, kdy nepoužíváte aplikace, pro jejichž správnou funkci je to nezbytné, můžete přenos informací o své aktuální poloze omezit tak, že tuto možnost v nastavení zakážete.

Úplné vypnutí funkce určování polohy však s sebou nese určitá rizika. Mnoho chytrých telefonů se systémem Android je vybaveno možnostmi hledání ztraceného zařízení. Pokud však ztratíme telefon s vypnutou lokalizací, nebudeme moci toto zařízení použít.

Společnost Google poskytuje uživatelům chytrých telefonů nepřeberné množství užitečných aplikací s velmi širokou škálou funkcí. Abychom však mohli plně využívat jejich možností, vyžaduje společnost vytvoření speciálního účtu, který samozřejmě ukládá informace o našich online aktivitách. Celou historii našich online pohybů si můžete prohlédnout na stránce myactivity.google.com.

Chcete-li omezit sdílení dat při používání aplikací, jako je YouTube, Prohlížeč Google nebo Mapy Google, musíte přejít na výše uvedenou webovou stránku a nastavit automatické mazání aktivit starších než tři měsíce. Společnost si tak nebude moci trvale zaznamenat každé naše vyhledávání. Všechny naše webové pohyby budou po 90 dnech smazány. Je také vhodné zkontrolovat, kterým aplikacím Google povolujeme přístup k naší poloze. V tomto případě je nejvýhodnější povolit pouze mapy, které slouží jako navigace.

Facebook je sociální síť, kde uživatelé rádi sdílejí vybrané informace o sobě s ostatními. Někteří z nich však nevědí, že registrací na těchto stránkách a přijetím všech navrhovaných souhlasů umožňují i sdílení údajů, které by nutně sdílet nechtěli. Pokud v nastavení nenastavíme omezení soukromí, náš profil budou moci snadno navštívit i lidé, které nemáme mezi přijatými přáteli. Může to být například náš zaměstnavatel.

Chcete-li omezit přístupnost svého profilu na Facebooku, přejděte na nastavení a soukromí a poté klikněte na zkratky soukromí. Pak musíte přejít na zobrazit další nastavení soukromí a spravovat profil. U jednotlivých informací pak můžeme určit, kdo k nim má mít přístup. Pokud chceme omezit sdílení údajů o sobě s ostatními uživateli na nulu, měli bychom vybrat možnost pouze já. Tímto způsobem můžeme například zablokovat přijímání pozvánek od jiných osob, nastavit, zda chceme, aby vyhledávače mimo Facebook odkazovaly na náš profil, zablokovat sledování naší polohy a také skrýt konkrétní informace, které by mohly zajímat telemarketéry poskytující personalizovanou reklamu.

Zdroj: NY Times