Tuto přísadu Češi milují, ale ve vývaru se mění v nebezpečný jed. Dáváte si ji taky?
Vaření si bez něj mnozí neumí vůbec přestavit. Toto dochucovadlo je velmi populární už roky a není divu. Každému pokrmu dodá na lahodnosti a učiní z něj kulinářský zázrak. Naše tělo kvůli němu ale trpí.
I když se často snažíte dochutit vývar například bylinkami, solí a pepřem, někdy mu zkrátka něco chybí a chuť není kompletní. Je nevýrazná a mdlá. Často pak mnozí berou do ruky polévkové koření, které jako mávnutím proutku dodá polévce konečně chuť a učiní z ní pochoutku. Ale za jakou cenu?
Zákeřné dochucovadlo
Polévkové koření patří mezi nejpoužívanější koření vůbec. A rozhodně se nepřidává jen do polévek, ale třeba i do omáček, slaných těst a dalších pokrmů. Bohužel ale polévkové koření bývá často plné nejrůznějších éček a přísad, které nepatří mezi ty nejbezpečnější. Může dokonce obsahovat látky, které jsou při vysokých teplotách nebo nadměrném používání považovány za nezdravé.
Jednou z takových látek je i obávaný glutaman sodný, někdy nazývaný i jako glutamát, který lze v hojné míře najít právě v dochucovadlech, ale také v instantních polévkách a také ve vysoce zpracovaných potravinách, jako jsou například párky a salámy.
Koření s masovou chutí
Glutaman sodný je bílou krystalickou látkou, která nemá žádný zápach. Zato má ale velmi výraznou chuť, která je slaná a silně masová. Není proto divu, že je natolik oblíbenou přísadou do různých pokrmů. Velmi populární je glutaman v asijské kuchyni.
Častá konzumace pokrmů, které glutaman obsahují, může vést k celé řadě zdravotních problémů. Proto by se mu měli lidé spíše vyhýbat, i přesto si s tím ale takřka nikdo hlavu neláme a polévkovým kořením při vaření vývaru rozhodně nešetří.
Bolesti hlavy i zvracení
Nadměrný příjem glutamanu sodného, který je označován jako E621, vede k bolestem hlavy, trávicím obtížím, průjmům i ke zvracení. Jeho konzumaci by se měly vyhýbat hlavně těhotné a kojící ženy. Není vhodný ani pro osoby trpící cukrovkou, cévními nemocemi a děti. Nejde ale zdaleka jen o glutaman sodný, ale i o ostatní glutamany.
Jak ho rozpoznat?
Glutaman sodný se nachází v celé řadě potravin, ne vždy je ale uveden na obalu jako jedna z ingrediencí, přičemž se může jen skrývat za jiným názvem. Je-li na obalu uveden inosinan či guanylan sodný, vždy je v dané potravině obsažen i glutaman sodný.
Další glutamáty se pak mohou skrývat za názvy jako bílkovinný hydrolyzát, hydrolyzované proteiny, kvasničný extrakt anebo třeba kaseinan sodný.
Jde to i bez dochucovadla
Při vaření je určitě na místě se dochucovadlům s obsahem glutamanu sodného vyhýbat obloukem. Zvláště pak, pokud vaříte i pro malé děti. Jak se bez něj ale v kuchyni obejít?
Snažte se pokrmy dochucovat přírodně. Používejte například různé bylinky, a to sušené i čerstvé. Konkrétně u masového vývaru je důležité nešetřit masem, kořenovou zeleninou ani kořením. Na vývar je nejlepší směs takzvaného divokého koření, tedy bobkového listu, celého pepře a také nového koření.
Aby vůně i chuť koření pořádně vynikla a vývar měl, jak se říká, „grády”, zkuste ho před přidáním do polévky krátce opražit nasucho na pánvi. Díky tomu se vůně rozvine a vývar bude ve výsledku o to chutnější.
Nezapomínejte také na to, že by se měl vývar dlouho táhnout, aby se do něj stačila uvolnit chuť z masa, kostí i zeleniny. Za hodinu určitě dobrý a silný vývar nikdy neuvaříte. Pokud dodržíte všechna základní pravidla, nebudete polévkové koření ani jiné dochucovadlo vůbec potřebovat. A kdyby se náhodou i tak stalo, že vývar nebude dokonalý, zkuste do něj přidat trochu sušeného rozmarýnu, pažitky, bazalky anebo petržele. Finální dochucení pak proveďte jen s pomocí soli. Ani s tou to ale nijak nepřehánějte.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]