Turecko vytvořilo hybridní laserový systém protivzdušné obrany s umělou inteligencí. Laserový paprsek je určen k sestřelování dronů

Turecká vojensko-průmyslová společnost Roketsan Roket Sanayii ve Ticaret AS, která je známá jako výrobce raketových zbraní pro slavné UAV Bayraktar TB2, oznámila dokončení vývoje laserové instalace ALKA.

Specialisté Roketsanu tentokrát dokončili projekt, který se výrazně liší od celé řady předchozích produktů. A sice vytvoření laserové instalace využívající v ní prvky umělé inteligence píše portál Armyinform.

Poprvé zástupci tureckého vývojáře oznámili vytvoření tohoto typu zbraně na obranné výstavě IDEF v Istanbulu v roce 2019. A míra pozornosti, kterou tomuto projektu věnuje vedení Turecké republiky, je přinejmenším to, že inovativní zbraňový systém ALKA byl vyvinut pod vedením ministerstva obranného průmyslu pod správou prezidenta Turecka.

Podle charakteristik deklarovaných vývojáři je bojový laser schopen zasáhnout drony na vzdálenost až jednoho kilometru. Nový komplex se bude vyrábět ve stacionární i mobilní verzi. Součástí komplexu ALKA je laserové dělo, radarový systém, rušící systém a napájecí systém. Komplex je schopen samostatně identifikovat objekty, které představují nebezpečí.

Komplex je také schopen fungovat v jednotném systému obrany objektů, kdy je po obvodu rozmístěno několik laserových instalací, které poskytují kruhovou ochranu z libovolného směru a řízení se provádí z jednoho kontrolního bodu.

Obecně je systém ALKA považován za účinný prostředek ochrany proti útoku malých dronů, zejména těch, které operují jako součást hejna. Laserový paprsek má minimální náklady na sestřel případného dronu nebo jiného létajícího zařízení.

Zdroj: Armyinform