Trik s falešným generálem pomohl vylodění v Normandii. O co přesně šlo?
Bez brilantního plánování a hrdinských obětí invaze v Den D by Spojenci nacistické síly v Evropě možná nikdy neporazili. Dne 6. června 1944 vtrhlo více než 156 000 amerických, britských a kanadských vojáků k ostře bráněným plážím Normandie v severní Francii v operaci, která se ukázala být rozhodujícím bodem obratu ve druhé světové válce, píše server History Net.
Na videu přijde voják k tanku a převrátí ho. Kupodivu nejde o fikci, ani onen voják nemá takovou sílu. Jen tank neváží několik tun, ale jedná se o gumovou napodobeninu. A ta německou rozvědku dokáže z dálky zmást dokonale. A právě to bylo plánem spojenců před invazí do Normandie. Z výšky byly totiž tyto tanky od skutečných v podstatě nerozeznatelné a podle jejich umístění a koncentrace mohla německá rozvědka a kontrarozvědka snadno mylně usuzovat, odkud se nepřátelské vojsko vyrojí.
Různé způsoby klamání nepřítele
Oklamání nepřítele bylo během války zásadní dovedností, která dokázala zvrátit vývoj celého konfliktu. A některé historky působí navzdory své pravosti spíše jako scény z filmů populárních britských komiků Monty Python. Australský herec M. E. Clifton James kupříkladu zpravodajce nezaujal ani tak hereckým uměním, jako spíš extrémní podobou s maršálem Bernardem Montgomerym. Štáb připravující mystifikace se okamžitě chopil příležitosti a nabídl Cliftonovi jeho životní roli.
Úkolem bylo sehrát maršálovu postavu tak, aby byla vytvořena nepravdivá informace o jeho aktivitě, která následně doputuje přímo k německým špionům. Herec nejprve několik týdnů studoval Montgomeryho, jeho gesta, naklonění hlavy, způsob zapalování cigarety, salutování, a chůzi, a 12 dnů před plánovaným vyloděním byl konečně poslán do akce. Nezapomeňme, že nejsme v časech internetu a informace se musela několik dní šířit, jak napsal server 9 News.
Falešný generál
Ve čtvrtek 25. května 1944 tedy projíždí Rolls-Royce s vlajkou generála Montgomeryho
na předním blatníku ulicemi Londýna na letiště Northold a z vozu zdraví lidi nepravý maršál. Ten následně, a opět tak, aby byl viděn, odlétá soukromým letadlem Winstona Churchilla směr Gibraltar. I zde je připraveno setkání, pocty a možnost proniknutí německých špionů mezi dav.
Aby toho nebylo málo, během večerní recepce je falešný Montgomery představen jednomu z místních bankéřů, o kterém se ví, že spolupracuje s Němci. Výsledkem je opětovné utvrzení Hitlera, že k invazi v nejbližších dnech nedojde. Jak by také mohlo, když je maršál Montgomery v severní Africe.
To, že se podařilo tak monstrózní operaci utajit, je vlastně malý zázrak, který byl podpořený celou řadou pečlivě připravených a navzájem se doplňujících dezinformací. Němci si pak jen poskládali jednotlivé díly skládačky v pořadí, jak spojenci tiše doufali. Dnes už víme, že se vylodění povedlo. Za jeho úspěchem však stála těžká dřina nejen vojáků na bojišti, ale i stratégů v pozadí, kteří plánovali nejen postup samotných bitev, ale i šíření vskutku důmyslných dezinformací.
Zdroj: historynet.com, 9news.au ,archives.gov, ZoomMagazin
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]