Toto sovětské monstrum bylo určeno k zabíjení. Později dostalo přezdívku Záchranář

Hrozivý válečný stroj, který byl navržen tak, aby prorážel vody a ničil nepřátelské síly, byl nadobro vyřazen, když se v roce 1991 rozpadl Sovětský svaz, píše server RBTH.

Ukázalo se, že v Nižním Novgorodu, ruském městě na řece Volze, se nachází další zástupce téměř vyhynulého druhu. Toto monstrum sovětské výroby, známý jako ekranoplán je téměř totožný s Kaspickou mořskou příšerou – prototypem obřího sovětského ekranoplánu.

Stejně jako jeho dvojče byl i letoun v Nižním Novgorodu navržen tak, aby ničil nepřátelskou sílu rychlým přeletem nad vodní plochou, a to díky tlaku, který pod jeho tělem vytvářejí obří křídla. Na rozdíl od Kaspické mořské příšery však bylo její dvojče přeřazeno z válečného stroje na záchranářský letoun a podle toho přejmenován na Záchranář.

„Původně to byl stejný model, jako Kaspická mořská příšera, ale neměli čas ho dokončit a rozhodli se z něj udělat civilní loď. Tak se z lodi stala velká nemocnice. Sto padesát lůžek a v případě potřeby mohla najednou přepravovat pět set lidí,“ říká Taťána Alexejevová, inženýrka, která se v 80. letech podílela na konstrukci dvou pozemních plavidel vyvinutých v Ústřední konstrukční kanceláři vodních plavidel Alexejev v SSSR.

Neskutečná rychlost

Záchranář může působit méně hrozivě, protože postrádá protilodní řízené střely, které byly odstraněny poté, co byla válečná loď přepracována na unikátní civilní stroj. Přesto jsou obě lodě srovnatelné co do velikosti. Záchranář je dlouhý 93 metrů a má rozpětí křídel 44 metrů. Mohl dosáhnout cestovní rychlosti 550 km/h, což je rychlost, které se nevyrovná žádná jiná těžká loď té doby.

Po rozpadu Sovětského svazu byl projekt Záchranář opuštěn a dnes odpočívá u továrny v Nižním Novgorodu a láká cestovatelské blogery a fotografy jako jedinečný příklad sovětských inženýrských ambicí, které nebyly nikdy naplněny.

Zdroj: rbth.com