Toto je nejmodernější americká loď. Bude vybavena hypersonickými střelami

Nejmodernější lodě amerického námořnictva, torpédoborce typu Zumwalt, projdou modernizací, která zahrnuje jejich vybavení hypersonickými raketami. Tato plavidla, která mají být trvale umístěna v Japonsku, by se v budoucnu mohla stát nosiči zbraní, které posílí vojenský potenciál Tokia, jak píše web GCaptain.

Stojí za zmínku, že na pozadí hrozby ze strany Číny a ruské invaze na Ukrajinu přijalo Japonsko opatření ke zvýšení svých obranných schopností. Tokio plánuje mimo jiné rozmístit výkonné zbraně na místě poblíž hranic se zemí Vladimira Putina. Je příznačné, že po sovětské okupaci Kuril v roce 1945 Japonsko nepodepsalo s Moskvou mírovou smlouvu a tento stav trvá dodnes.

Přestože asijská země pracuje na vývoji vlastních hypersonických zbraní, přítomnost torpédoborce typu Zumwalt není zanedbatelná. Americká loď má být v budoucnu vybavena nejmodernějším zbraňovým systémem nazvaným Long-Range Hypersonic Weapon (LRHW). Právě s tímto vývojem se stane nosičem hypersonických střel CPS.

Loď Zumwalt u japonského pobřeží

USS Zumwalt je jedním ze tří plánovaných torpédoborců tohoto typu (kromě něj má americké námořnictvo v současnosti k dispozici ještě USS Michael Monsoor). Plavidlo je dlouhé 185 m a má výtlak více než 16 000 tun. Vybavení torpédoborce zahrnuje 80 vertikálních raketových odpalovacích zařízení, která mohou zasahovat hladinové i námořní cíle (včetně ponorek).

17. února americké ministerstvo obrany smlouvu s obrannou korporací Lockheed Martin na modernizaci lodí typu Zumwalt. Klíčovou součástí výzkumných a vývojových prací mají být hypersonické střely CPS, které jsou námořní variantou střel Long Range Hypersonic Weapon.

Podle předběžných údajů se bude střela skládat z několika modulů a má vážit 7 400 kg. Zbraň bude schopna zasáhnout cíle vzdálené 2 700 km. Nosič střely, torpédoborec USS Zumwalt, bude mít navíc vlastnosti stealth, což sníží jeho viditelnost pro radary, jak píše server Naval Technology.

Mezitím Japonsko, které nepochybně počítá s úspěšným rozvojem programu, hodlá modernizovat své protilodní střely Type 12. Plánuje se zvýšit jejich dosah ze současných 200 m na 1 200 km. Hypersonické zbraně mají být mezitím na japonském území rozmístěny do roku 2030. Tokio chce také umístit jednotky vybavené nadzvukovými klouzavými bombami ve vzdálenosti přibližně 60 km od ruského Sachalinu.

Zdroj: redakce, gcaptain.com, naval-technology.com