Tohle Rusové pašují do Ruska. Granátomety Čmelák i protitankové střely

Ukazuje se, že jedním z důvodů nedostatku výzbroje na ruské frontě může být to, že z tamních skladů kradou vojáci, kteří se pak snaží zbraně propašovat do Ruska. Vysvětlujeme, o co jde a co kradou.

Rusové předpokládali, že válka skončí za pár dní; mezitím tato trvá už více než rok a přivedla Rusko na pokraj kolapsu. Sankce vedly ke stažení mnoha zahraničních společností z Ruska a k obrovským problémům ve finančním sektoru, zatímco Evropa, závislá na ruském plynu a ropě, v panice mění dodavatele.

Kromě toho se zhroutil mýtus o síle ruské armády a zbrojení, což začalo negativně ovlivňovat její export, a nyní se objevuje otázka posilování vnitřních zločineckých skupin nebo separatistických hnutí vojenskými zbraněmi. Posledním obdobím, kdy měly různé typy nestátních skupin přístup k takovému vybavení, byla 90. léta po rozpadu SSSR.

Níže uvedené snímky ukazují záběry zmařeného pokusu FSB (Federální služba bezpečnosti) o pašování z Ruskem okupované části Luganské oblasti na Ukrajině do Belgorodu v Rusku. Náklad obsahoval kromě běžných ručních granátů nebo munice do ručních zbraní také předpřipravené termobarické granátomety RPO-A Čmelák a RShG-1 a protitankové řízené střely 9M113 Konkurs.

Konkrétně FSB zabavila dvojici rusů 14 ppk, 67 granátometů, 77 granátů včetně rozbušek, 66 bloků TNT o hmotnosti od 200 g do 3 kg a více než 15 000 nábojů do ručních zbraní různých ráží. Hodnota takovéto zásilky na černém trhu již dosahuje milionů dolarů.

Těžká ráže z transportu zabaveného FSB

Pozoruhodné termobarické granátomety RPO-A „Čmelák“ a RShG-1 jsou miniaturizovanou verzí obávaného systému TOS-1A. Používají se k likvidaci nepřítele například z bunkrů díky použití termobarické hlavice.

RPO-A Čmelák je jednoranná zbraň ráže 93 mm o hmotnosti 11 kg, která debutovala během války v Čečensku v 90. letech. Má teoretický dostřel 600 m, ale díky velmi jednoduchým zaměřovacím přístrojům lze přesnou střelbu vést na vzdálenost přibližně 200 m. Situaci lze zlepšit pouze v případě použití přídavného optického zaměřovače OPO-1, jak píše web Military Today.

Naproti tomu RShG-1 s účinným dostřelem až 200 m je systém zavedený do výzbroje v roce 2000 na základě granátometu RPG-27. Stejně jako starší RPO-A Čmelák je novinka jednorázová, ale hmotnost granátometu byla snížena na 8 kg s použitím větší hlavice ráže 105 mm umožňující podle Rusů likvidaci nepřátelských vojáků s vnitřním objemem až 300 m3.

Poslední pozoruhodnou výzbrojí jsou střely 9M113 Konkurs používané v systému 9K113 Konkurs ze 70. let. Původní střely ráže 135 mm byly schopny zasahovat cíle na vzdálenost až 4 km s kumulativní hlavicí schopnou propálit 500/600mm pancéřovou halu, ale postupem času se začaly vyvíjet střely 9M113M s tandemovou hlavicí se zvýšeným výkonem.

Jedná se o rozsáhlý arzenál velmi užitečný pro válku gangů proti policejním jednotkám podporovaným i armádou a pravděpodobně se jedná jen o jeden z mnoha dalších transportérů, které FSB nezachytila.

Zdroj: redakce, military-today.com, Wikipedia, militaryfactory.com