Tohle mi řekl lékař, a od té doby si nemyju ruce teplou vodou. Děti to mají úplně zakázané
Důraz na pečlivou hygienu vidíme všude kolem nás. Na veřejných místech najdeme návody na správné mytí rukou, navíc díky němu můžeme předejít nejrůznějším nemocem – pravidelné mytí rukou nás ochrání až před 80 % nejrůznějších bakterií. Na způsobu mytí záleží, na teplotě vody už ale nikoliv.
Asi každý z nás někdy slyšel, že bychom si měli mýt ruce teplou vodou. Co v minulosti platilo za zlatý grál hygieny je dnes už mýtus. Podle nejnovějších studií teplota vody nehraje žádnou roli v mycím procesu. Samotná horká či teplá voda totiž nezabíjí bakterie ani viry – k tomuto požadovanému efektu je potřeba použít mýdlo. Neexistuje výzkum, který by potvrzoval vyšší kvalitu umytí rukou za přítomnosti teplé vody.
Nižší teplota? Ušetříte
Mytím ve studené vodě z vašich rukou odstraníte stejné množství bakterií a nečistot, jako kdybyste použili vodu teplou. Odborníci mají jasno – na teplotě nezáleží. Pokud tak chcete v domácnosti ušetřit, není třeba otáčet kohoutkem vlevo směrem k teplé. Využitím studené vody ušetříte energii nutnou k jejímu ohřevu. Jelikož si ruce myjeme v průměru dvanáctkrát za den, můžeme v domácnosti dosáhnout nemalých úspor. Obecně může mít užívání studené vody významný ekologický i ekonomický dopad.
Zbytečná spotřeba
Nižší spotřeby vody dosáhnete i tak, že ji v budete v průběhu mytí vypínat. Doporučuje se namočit ruce, vypnout kohoutek, ruce důkladně namydlit, a až poté opět otočit kohoutkem. Při jednom mytí protečou klidně i tři litry vody – vědomím vypínáním můžeme naši spotřebu výrazně ovlivnit. Ze šetrného užívání vody budou jistě těžit hlavně početné domácnosti, firmy nebo restaurace.
Jak dlouho ruce mýt?
Řada nejasností panuje i kolem délky celého procesu. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bychom si ruce měli umývat 40-60 sekund, i tato informace už je dnes ale spíše zastaralá. „Pokud si ruce pod vodou alespoň trochu promnete, splní to dokonale účel a stačí je pod kohoutkem držet i deset sekund,“ uvedl profesor Donald Schaffner. Podle odborníků není důležité, jak dlouho si ruce myjeme, nýbrž jestli si je vůbec myjeme. Krátké umytí studenou vodou je samozřejmě lepší než žádné umytí. Pokud to ovšem jde, věnujte mycímu procesu čas, abyste důkladně očistili veškerá místa. Důsledný proces se nerovná vysoké spotřebě vody – jak jsme již zmínili, ruce lze efektivně umýt i při nízké teplotě a vypnuté vodě v mezičase.
Jak správně na to?
Až si příště půjdete umýt ruce, teplotou vody se nestresujte, a už vůbec ji nenechávejte cíleně odtéct na požadovanou vyšší teplotu. Pro eliminaci virů a bakterií postačí základní, ale důsledný postup:
- Namočte si ruce pod tekoucí vodou. Vodu poté vypněte
- Naneste dostatek mýdla a žádnou část nevynechejte
- Zhruba 20 vteřin si ruce třete o sebe, nezapomeňte na prostor pod nehty
- Opět zapněte vodu a mýdlo smyjte
Myslete na to, že nejdůležitější je si ruce pravidelně mýt, hlavně po návštěva toalety, práce s potravinami, před a po jídle, po doteku s penězi nebo pobytu venku. Celkovým procesem se netřeba stresovat a pokud chcete v domácnosti ušetřit na energiích, mytí rukou může být ideální příležitostí.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]