TikTok zakazují, ale jeho majitel dobývá USA novou aplikací. CapCut uživatelé nyní stahují více než Tiktok

CapCut – nástroj pro úpravu videa od čínské společnosti ByteDance, si rychle získává oblibu mezi uživateli TikToku, Instagramu a YouTube. Pomáhá vytvářet krátká videa a memy. Má již více než 200 milionů uživatelů měsíčně.

ByteDance má po TikToku v USA další nesmírně populární aplikaci. CapCut se v posledních týdnech stahuje častěji než TikTok. Umožňuje uživatelům snadno upravovat videa pomocí různých šablon, filtrů, vizuálních efektů a hudby. Uživatelé tvrdí, že jim pomáhá vytvářet klipy, které vypadají profesionálněji a mají větší šanci být populární napříč platformami. CapCut byl spuštěn v roce 2020 a vyrostl na vlně popularity krátkých videí. Díky tomu má nyní více než 200 milionů aktivních uživatelů měsíčně, uvádí The Wall Street Journal.

Celosvětový počet stažení CapCut loni vzrostl o 43 % na více než 400 milionů. Podle společnosti Sensor Tower pocházelo přibližně 7 procent z nich ze Spojených států. CapCut se navíc jako užitková aplikace do značné míry vyhnul regulační kontrole praktik zpracování uživatelských dat, jako se to stalo v případě TikToku. Ministerstvo spravedlnosti v současné době vyšetřuje sledování amerických novinářů čínskými vlastníky TikToku a služba oznámila, že nebude sdílet data s čínskými úřady a navrhuje dohodu o zabezpečení dat a algoritmu společnosti v USA.

CapCut ve svých zásadách ochrany osobních údajů uvádí, že za účelem poskytování služby shromažďuje obsah, jako jsou fotografie a videa nahraná uživateli, a také údaje o uživatelích včetně polohy, pohlaví a data narození, což je běžné u nástrojů pro úpravu videa, píše portál Technode.

Společnost ByteDance se sídlem v Pekingu rychle vyvinula celou řadu aplikací využívajících její výkonné algoritmy. V zahraničí provozuje aplikaci TikTok a její čínskou verzi nazvanou Douyin. ByteDance je jedním z nejcennějších čínských technologických gigantů. CapCut přináší menší příjmy než TikTok, ale ByteDance chce z popularity aplikace vytěžit více. Na konci loňského roku začal CapCut účtovat uživatelům poplatky za službu cloudového úložiště a také za další funkce a efekty. Podle svých webových stránek plánuje spustit podnikovou verzi zaměřenou na firemní uživatele. V prosinci společnost ByteDance spustila placenou verzi svého čínského protějšku CapCut s názvem Jianying, která umožňuje střih videa více uživatelům.

Zdroj: Technode, The Wall Street Journal.