Těží kryptoměny a vysmívají se obyčejným smrtelníkům. Jejich účty jsou kosmické

Díky obřím blockchainovým virtuálním peněžním společnostem rostou účty za služby alarmujícím tempem. V některých státech USA by mohly nastat vážné problémy.

Těžba kryptoměn již nemá smysl. To je ovlivněno několika faktory, které tuto tezi podporují. Za prvé, Bicoin ztrácí hodnotu, za druhé, matematické rovnice skryté v blockchainu jsou stále náročnější a vyžadují větší výpočetní výkon, což zase generuje potřebu lepšího hardwaru ve větším množství.

Grafické karty a čipy používané k těžbě musí být něčím napájeny a více zařízení potřebuje více energie. To vše vedlo k tomu, že proces těžby bitcoinu je dražší než výsledná hodnota kryptoměny.

Problém s těžbou kryptoměn se týká i běžných lidí, kteří se o toto téma vůbec nezajímají. Elektřina se nerodí z ničeho, takže pokud poptávka po ní roste, musí se vyrábět a suroviny se musí odněkud získat, tj. například nákupem uhlí nebo stavbou dalších turbín na řekách či polích.

Občané se budou zodpovídat za svou chamtivost

Jak uvádí deník The Guardian, největší těžební společnosti v USA spotřebují ročně tolik energie jako všechny domy v texaském Houstonu dohromady. Tato elektřina se nezískává odnikud, a protože je jí zapotřebí více, musí se za její výrobu platit více. Nakonec to nejvíce pocítí obyčejní lidé.

Spojené státy začaly čelit energetické krizi kvůli těžařům kryptoměn. Takový problém měla dříve i Čínská lidová republika, ale v této komunistické zemi stačilo podobné aktivity zakázat a kryptoměny postavit mimo zákon. V USA něco takového neprojde, je to přece kolébka světové demokracie a svobody.

Kryptoměny ničí životní prostředí

Podle odborníků je více než třetina světového výpočetního výkonu různých počítačů zodpovědná za těžbu kryptoměn, konkrétně Bitcoinu. Zpráva, kterou předložila americká senátorka Elizabeth Warrenová a dalších 5 členů Demokratické strany, byla zaslána americké agentuře pro ochranu životního prostředí.

Těžba kryptoměn zkrátka škodí lidem i životnímu prostředí, a pokud se tyto aktivity neomezí, energetická a klimatická krize se může ještě zhoršit. Stačí se podívat na skutečnost, že tři největší těžební společnosti (Bit Digital, Greenidge a Stronghold) vypustí ročně 1,6 milionu tun oxidu uhličitého, což je množství, které vyprodukuje přibližně 360 000 osobních automobilů se spalovacími motory.

V současné době neexistuje žádné řešení tohoto problému. Ve státě Texas, který je centrem těžby kryptoměn, se tyto aktivity v příštích letech dále zvýší, a tím se zvýší i spotřeba elektřiny a produkce znečištění. V důsledku toho se zvýší i ceny elektřiny pro domácnosti, jak uvádí server The Verge.

Celosvětový trh s kryptoměnami ztratil v posledních měsících přibližně 50 % své hodnoty, což ještě zhoršuje problém investorů, kteří se nyní snaží vydělat peníze a hledají bitcoin (a další měny), kde se dá.

Zdroj: theguardian.com, theverge.com