Test rakety V-MaX. Francie se má novou hypersonickou zbraň
Francouzské ministerstvo obrany potvrdilo test nové zbraně. Střela V-MaX byla odpálena z raketové střelnice Biscarosse v Biskajském zálivu a její test zařadil Francii mezi malý počet zemí, které jsou zatím schopny vyrábět hypersonické zbraně, mimo jiné vedle Ruska, Číny a USA, jak uvádí web Interesting Engineering.
Test rakety V-MaX se uskutečnil 26. června večer. Pro zkoušky nové zbraně vydala Francie varování pro leteckou a námořní dopravu, čímž pro střelu vytvořila „koridor“ o délce 2 000 km.
V souladu se svou předchozí informační politikou francouzské ministerstvo obrany nekomentuje podrobnosti a případný úspěch či neúspěch testu.
V povrchním komuniké pouze uvádí, že bylo shromážděno velké množství údajů pro analýzu a organizaci dalších testů. Optimistický tón zprávy však naznačuje, že zkouška byla úspěšná.
Střela V-MaX – Véhicule Manoeuvrant eXpérimental (Manévrovací střela)
Střela V-MaX (Véhicule Manoeuvrant eXpérimental) je výsledkem výzkumného programu vyhlášeného počátkem roku 2019, který zadalo francouzské Generální ředitelství pro vyzbrojování (DGA) skupině ArianeGroup. Program předpokládal konstrukci a zkoušky demonstrátoru hypersonické klouzavé střely (HGV) do konce roku 2021.
Klíčovými vlastnostmi rakety V-MaX, stejně jako mnoha dalších klouzavých hypersonických raket, má být vysoká rychlost, přesahující Mach 6 (případně Mach 10), a manévrovatelnost. Díky nim má střela, poháněná v počáteční fázi letu členem raketového motoru, sledovat trajektorii odchylující se od balistické křivky.
Hypersonická budoucnost jaderného odstrašování
Nepředvídatelná dráha letu v kombinaci s vysokou rychlostí ztěžuje nebo znemožňuje sestřelení rakety. Stojí za zmínku, že francouzská HGV je zamýšlena jako alternativa k v současnosti používaným balistickým raketovým hlavicím.
Střely M51, které nesou čtyři ponorky Le Triomphant (Le Triomphant, Le Téméraire, Le Vigilant a Le Terrible), jsou jedním z pilířů francouzského jaderného odstrašení.
Současně s V-MaX pracuje Francie na hypersonické řízené střele ASN4G. Ta bude nástupcem v současnosti používaných střel ASMP-A, které jsou vybaveny jadernými hlavicemi a neseny letouny Rafale.
Zdroj: redakce, interestingengineering.com