Tento obrázek je nejhorší noční můrou Severní Koreje. Jižní Korea nasadila letouny F-35. Co jsou zač?

Do Jižní Koreje míří další stíhačky F-35 stealth: V úterý přistálo v Jižní Koreji šest stíhacích letounů Lockheed Martin F-35A Lighting II amerického letectva, které jsou součástí desetidenní návštěvy a společných cvičení, píše server 19fortyfive.

Jedná se o první veřejně ohlášenou návštěvu pokročilých stíhaček páté generace stealth v Jižní Koreji od prosince 2017, a to v reakci na zvýšený agresivní postoj Severní Koreje, která disponuje jadernými zbraněmi.

Společná vojenská cvičení mezi Spojenými státy a Jižní Koreou byla v posledních letech omezena, počínaje rokem 2018 v rámci snahy o diplomatickou spolupráci s Pchjongjangem, později však kvůli celosvětové pandemii Covid-19.

Zdá se však, že Severní Korea se poprvé od roku 2017 chystá otestovat jadernou zbraň, a jako ukázka síly bylo do Jižní Koreje vysláno půl tuctu letounů F-35 amerického letectva. Letouny byly vyslány z letecké základny (AFB) Eielson na Aljašce.

Boj proti severokorejské agresi

Jihokorejský prezident Yoon Suk-yeol, který nastoupil do úřadu v květnu, reaguje na severokorejskou agresi poměrně přímočaře a veřejně demonstruje svou sílu, včetně společných vojenských cvičení.

Bylo také oznámeno, že letouny F-35 amerického letectva budou při společných cvičeních operovat s některými jihokorejskými letouny Lightning II. Jižní Korea je jedním z více než tuctu spojenců a partnerů Spojených států po celém světě, kteří provozují letouny vyrobené společností Lockheed Martin, a do dnešního dne zakoupila celkem 40 modelů F-35A.

První objednávka na letouny F-35 byla učiněna v roce 2013 a stíhačky byly dodány v letech 2019 až 2022. První F-35A pro ROKAF, známý jako letoun AW-1, debutoval na veřejnosti koncem března 2018 a na jaře 2018 byl na základně Luke AFB v Arizoně zahájen výcvik pilotů. Letoun byl dodán na leteckou základnu Čongdžu v roce 2019, aby splňoval požadavky národní bezpečnosti Jižní Koreje.

Zdroj: 19fortyfive.com, Wikipedia