Tento běžný zvyk ničí vaše uši: Vyhněte se vatovým tyčinkám, jinak riskujete ucpání a ztrátu sluchu
Už od dětství se učíme, že je potřeba pravidelně si čistit uši. A to nejen zvnějšku, ale i zevnitř. A není na tom nic složitého – koupíme si krabičku vatových tyčinek a pak si jimi zvukovody pořádně čistíme. Což je ale to nejhorší, co můžete udělat.
Čištění uší je potřeba. Ale ne tak často, jak si možná myslíte. A ne tím způsobem, po kterém sahá většina lidí. Proč? Protože ušní maz, kterého se chceme tak urputně zbavit, není obvykle na škodu. Nevypadá sice na pohled hezky a i na dotek je to jakási žlutohnědá tužší tekutina, ale to ještě neznamená, že není dobrý.
Ušní maz v uších vzniká zcela přirozeně a ve skutečnosti jde o výměšky potních žláz smíchané s kousíčky suché kůže a případnými nečistotami, které se nám dostávají do uší. Právě ušní maz má za úkol tyto nechtěné částečky zachytávat, aby se nedostaly až k ušnímu bubínku.
Někdy je ale mazu v uších hodně, a tak je potřeba zbavit se ho. Pokud ovšem sáhnete po vatové tyčince, můžete dosáhnout pravého opaku než vyčištění. Určitou část mazu na ně sice doslova nabalíte, ale mnohem větší část v uchu může zůstat. A tím, že se tyčinkou s vatičkou snažíte dosáhnout až co nejhlouběji, tak i maz zatlačíte hodně hluboko do ucha. A to až do míst, kam už se nedostanete.
Mazový špunt ucpe uši
Co bude výsledkem? Namísto vyčistění ucha si ho ucpete. A to doslova. Najednou budete mít pocit zalehlého ucha a zhorší se vám sluch. A nezlepší se to ani za den, dva nebo tři. Vaše cesta by tak měla vést přímo k ušnímu lékaři, případně do lékárny.
Pokud v uchu není tolik ušního mazu, mohlo by vám pomoci koupit si v lékárně ušní sprej nebo ušní kapky a podle doporučení si ucho prostříkávat nebo prokapávat. Může to pomoci. Ale pokud jste si vatičkou nacpali k bubínku až příliš mazu, tak vás možná ani taková domácí pomoc nezachrání. A budete muset k lékaři.
Je třeba zamířit na ORL. Tam se typicky musíte objednávat a objednací doby mohou být až nepříjemně dlouhé, ale většina ordinací má i určité časy vyhrazené pro akutní pacienty. A ač se možná budete trochu stydět, tak si musíte připustit, že jste akutním pacientem. Vyrazte proto bez meškání na ORL a svěřte se lékaři s tím, co vás trápí.
Nemusíte se bát žádných bolestivých léčivých metod. Lékař si do ucha posvítí, podívá se do něj a hned bude vědět, co vás trápí. Pak vám ho propláchne a rázem se vám uleví. Pakliže by vás tyto potíže trápily častěji, doporučí vám, jak správně postupovat, abyste jim předcházeli.
Správné čištění uší
Základem by tedy mělo být omezit používání vatových tyčinek, které si doma tak pečlivě schováváte. Na čištění uší se totiž rozhodně nehodí – ačkoliv se nám reklamy snaží namluvit opak. Podle odborníků je mnohem lepší čistit si uši s pomocí ušního spreje nebo kapek, které seženete i bez lékařského předpisu v lékárně.
Jejich aplikace není nijak bolestivá ani nepříjemná. Naopak je to snazší a příjemnější než šťárat se v uchu vatičkou. A mnohem jednodušeji tak vyčistíte uši třeba i dětem, které se většinou vatové tyčince brání – a v důsledku toho jim s ní při čistění můžete zajet hlouběji, než je nutné.
To je také hlavní riziko čištění vatovými tyčinkami. Mazový špunt je sice nepříjemný, ale ne nebezpečný. Pokud si ale ve snaze o dokonalé vyčištění ucha poškodíte ušní bubínek, může dojít k jeho nenávratnému narušení. A tím i k poškození sluchu. V takovém případě je opět potřeba ihned zamířit k lékaři, který se pokusí udělat maximum pro léčbu. Na nápravu je ale často pozdě.
I proto raději volte metody šetrnější pro vaše uši. Lepší jsou dětské vatové tyčinky s krátkou špičkou, případně si uši očistěte jen kapesníčkem a jen tam, kam dosáhnete. Uši mají totiž samočisticí funkci a naše brutální zásahy příliš neocení.
Zdroje: aazdravi.cz, nasezdravotnictvi.cz
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]