Těmto 3 částem kuřete se vyhněte obloukem. Jsou plné bakterií a parazitů
Určitě se shodneme na tom, že kuřecí maso patří mezi nejoblíbenější. Připravíte z něho výborné medailonky i řízky. Lékaři však velmi často nabádají k opatrnosti při manipulaci s ním, protože maso může být zdrojem nepříjemných bakterií i parazitů. A ty ohrožují zdraví člověka. Čemu byste se měli vyhnout, až budete vařit třeba kuřecí polévku?
Velkou výhodou současného nakupování v supermarketech je zejména to, že například maso je v nich již naporcováno a uloženo do plastové krabičky. Takto lze koupit pouze kuřecí křídla, čtvrtky nebo prsa a libovolně z nich pak vařit podle své chuti. K dispozici je samozřejmě i kuře celé, které se prodává jak mražené, tak chlazené. Záleží na každém, čemu dává přednost. Na první pohled vypadá takto upravené maso čistě a lákavě. Je to ale jen zdání, kterým by se zákazník neměl nechat zlákat. Při manipulaci s kuřecím masem je třeba dbát velké obezřetnosti, abyste se vyhnuli případným nepříjemným zdravotním problémům. Někteří kuchaři doporučují kuřecí maso před přípravou neumývat, ale pouze otřít, čímž lze omezit šíření choroboplodných mikroorganismů po kuchyni.
Salmonella není v mase vidět
Přestože v masokombinátu prochází kuřecí maso veterinární prohlídkou, tak v kuchyni bychom s ním měli nakládat opatrně. Bývá totiž zdrojem bakterie salmonella, jež způsobuje akutní průjmové bakteriální onemocnění salmonelózu. Proto je nutné u kuřecího masa počítat s tím, že tato bakterie může být v něm přítomna. Ona sice není vidět, ale je v něm schovaná, připravená se v lidském těle rozmnožit. K tomu jí stačí málo.
Mezi hlavní příčiny salmonelózy patří špatně tepelně upravené kuřecí maso, zejména to, které je u kosti. Stává se to například během tolik oblíbeného letního večerního grilování na zahradě, kdy se maso nestejnoměrně propeče a v části blízko kosti zůstává nedopečené. Pokud si toho strávník nevšimne, může si konzumací takového pokrmu způsobit průjem spojený s nevolností, zvracením a horečkou.
Toxoplasmu gondii nepřenášejí pouze kočky
Kromě výše uvedené salmonelly může být v kuřecím mase také zárodek vnitrobuněčného parazitického prvoka zvaného toxoplasma gondii. Obecně se udává, že ho přenášejí kočky. Člověk se ale může jím nakazit také při manipulaci se syrovým kuřecím masem nebo špatně tepelně zpracovaným. Prvok způsobuje onemocnění, které se nazývá akutní toxoplazmóza. To je nebezpečné zejména těhotným ženám, protože může mít za následek potrat nebo postižení plodu.
Proto je na místě obezřetnost při přípravě jídel z kuřecího masa. Důležité je dodržovat dobu vaření, pečení, grilování, dušení či smažení, a to minimálně při teplotě 74 °C, která mikroorganismy ničí. Přestože během smažení dosahuje teplota oleje i 180 °C, stále to není zárukou, že všechny choroboplodné zárodky budou zničené. Záleží také na délce přípravy masa.
Proč je kuřecí maso tolik oblíbené
Nejen v české kuchyni hraje kuřecí maso podstatnou roli. Je to díky jeho výživovým hodnotám a lahodné chuti. Toto maso patří k dietním díky nízkému obsahu nasycených tuků, a proto si ho mohou dopřát i lidé s redukční nebo šetřící dietou. Obsahuje kompletní bílkoviny, skupinu vitamínů B, antioxidant selen, železo, vápník, sodík, hořčík i zinek. Kuřecí maso je navíc lehce stravitelné. Hodí se proto na přípravu jídel v rámci zdravého jídelníčku. Klidně si lze dopřát na oběd i večeři.
Co takhle si uvařit kuřecí vývar s libečkem
Někdy můžete zpracovávat celé kuře, ze kterého vám po vykostění zůstane skelet a křídla. To je ideální základ na kuřecí vývar. Maso opatrně omyjete a vložíte do hrnce s vodou. Tu osolíte a přidáte koření – nejlépe celý černý pepř, celé nové koření a bobkový list. A dáte vařit. Není třeba udržovat prudký var, lépe je maso táhnout při mírném vaření. Po dvou hodinách varu přidáte k masu očištěnou zeleninu, jako je mrkev, petržel a celer. Někdo má v oblibě do kuřecí polévky dát také celou cibuli a větvičku libečku. Pokud dáte cibuli i s omytou slupkou, zbarví vývar mírně do hnědé barvy, což není vůbec na škodu.
Budete ještě vše vařit tak dlouho, až zelenina změkne. Pak vývar scedíte, maso oberete a přidáte do něho. Zavaříte nudle, případně dochutíte solí. Na dozdobení je možné použít nakrájenou pažitku nebo zelenou petrželku, které necháte přejít varem.
Zdroj: National Library of Medicine
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]