Technologie, která zachrání planetu? Vědci mají vážné pochybnosti

Sůl rozprašovaná do atmosféry má zachránit Zemi před zrychlující se změnou klimatu. Nedávné studie však ukazují, že tato metoda má závažné nedostatky, píše web Watt Up With That.

Technologie rozprašování soli do atmosféry má být podle jejích zastánců rychlým a levným způsobem, jak zastavit klimatickou katastrofu. Jedná se o jedno z řešení založených na řízení slunečního záření (SRM).

Myšlenka rozprašování soli do atmosféry nepřímo souvisí s výsevem mraků. Díky soli v atmosféře budou mraky bělejší a budou tak lépe odrážet světlo. Řešení zatím zůstává v rovině teorie, ale profesor David Keith z Harvardovy univerzity se domnívá, že jeho realizace by byla relativně levná.

Tato myšlenka však ve vědecké komunitě vyvolává řadu obav. Jednou z největších hrozeb, na kterou vědci upozorňují, je narušení koloběhu vody v přírodě. To by mohlo mít katastrofické následky, například nebývalé bouře nebo monzuny v oblastech, které dnes nejsou k vidění.

Snížení teploty by zároveň nevedlo ke snížení koncentrace CO2 v atmosféře. Nedávný výzkum zveřejněný v časopise Nature Communications také ukazuje, že manipulace s globálním počasím by mohla ovlivnit šíření nebezpečných infekčních chorob. To potvrzují i pozorování srovnávající klimatické modely se vzorci šíření malárie.

Autor studie doktor Colin Carlson z Georgetownské univerzity upozorňuje, že si dnes možná nejsme vědomi všech důsledků manipulace s počasím nebo obecněji geoinženýrství. Poukazuje na to, že mnoho teorií, které stojí za SRM, je příliš zjednodušených.

Zdroj: wattsupwiththat.com, nature.com