Tato zázračná zelenina blokuje rakovinu, ale Češi ji téměř nejí. Přitom chutná skvěle a zachraňuje zdraví
Může vypadat jako běžná zelenina, ale skrývá v sobě opravdovou sílu. Řeč je o zelené pochoutce, která díky jedné speciální sloučenině dokáže blokovat karcinogeny a chránit vaše tělo před rakovinou. Bohužel ji stále nejíme dostatečně často a připravujeme ji tak, že o mnoho z jejích benefitů přicházíme.
Zelenina z rodiny brukvovitých je známá tím, že obsahuje mnoho antioxidantů a ochranných látek. Některé druhy jsou ale opravdovými hvězdami v prevenci rakoviny. Tato zelenina, kterou bychom si měli častěji dávat na talíř, obsahuje podle vědecké studie speciální sloučeninu, která aktivuje enzymy v těle, jež pomáhají s detoxikací a chrání buňky před rakovinovým bujením. Zároveň dokáže zpomalovat růst nádorů a napomáhá tělu v jejich likvidaci.
Zelený bojovník proti rakovině
Když se řekne brokolice, možná se vám vybaví vzpomínky na talíře plné zelených růžiček, které jste jako dítě odmítali jíst. Ale tahle zelenina, kterou mnozí podceňují, je doslova přírodním lékem. Obsahuje totiž látku zvanou sulforafan – mocnou sloučeninu, která má podle vědecké studie protirakovinné účinky. A přitom ji stále nejíme dostatek. Důležité ale také je brokolici správně připravit, abychom z ní získali co nejvíce prospěšných látek.
Proč je brokolice zdravá
Brokolice spolu s květákem, kapustou nebo třeba zelím patří mezi brukvovitou zeleninu. Tento druh zeleniny je ceněn pro svůj vysoký obsah antioxidantů a ochranných látek, ale brokolice je mezi nimi skutečnou hvězdou. Obsahuje sulforafan, sloučeninu, která pomáhá blokovat karcinogeny a zabraňuje jejich škodlivým účinkům na naše buňky. Sulforafan aktivuje v těle enzymy, které se podílejí na detoxikaci a ochraně buněk před rakovinným bujením. Navíc dokáže zpomalovat růst nádorů a pomáhá tělu s jejich likvidací.
Jak brokolici správně připravit, abyste využila její benefity naplno
Abyste si uchovala brokolice co nejvíce sulforafanu a dalších prospěšných látek, je třeba během vaření dodržovat pár jednoduchých pravidel. Těsně před kuchyňskou přípravou namočte brokolici do vody s octem nebo se solí asi tak na 15 minut, tím se zbavíte veškerého hmyzu. Brokolici rozdělte na růžičky a silné košťály nakrájejte.
- Napařujte, nevařte: Abyste zachovali v brokolici nejvyšší množství zdraví prospěšných látek, brokolici jen krátce napařte. Napařování totiž zabraňuje ztrátě vitamínů a minerálů, které se při vaření ve vodě mohou vyplavit. Takže, stačí pět minut na páře, a brokolice bude nejen křupavá a chutná, ale i zdraví prospěšná. Košťály vařte deset až patnáct minut s ohledem na jejich tloušťku. Jakmile brokolici dovaříte, prudce ji zchlaďte velmi studenou nebo ledovou vodou, aby si zachovala svou zelenou barvu.
- Přidejte ji do salátu: Pokud máte rádi čerstvé saláty, zkuste do nich přidat syrovou brokolici nakrájenou na tenké plátky nebo rozebranou na malé růžičky. Ve spojení s rajčaty, okurkou a avokádem dodá salátu křupavost a zároveň zvýší jeho výživovou hodnotu. Syrová brokolice je sice méně obvyklá, ale právě v této podobě je nejbohatší na sulforafan. Ke konzumaci se hodí rovněž listy, které se chutí i vzhledem podobají špenátu.
- Krátce ji orestujte: Brokolici můžete i krátce orestovat na olivovém oleji s česnekem a kapkou citronové šťávy. Nejen, že tím zvýrazníte její chuť, ale olivový olej a citron pomohou vstřebat živiny.
Recept na jednoduchý brokolicový salát
Připravte si:
- 1 hlavičku brokolice
- 1 zralé avokádo
- ledový salát
- granátové jablko a hrst arašídů
- 2 lžíce olivového oleje
- šťávu z půlky citronu
- špetku soli a pepře
Postup:
Brokolici rozdělte na malé růžičky a krátce ji napařte (maximálně 5 minut), aby byla měkká, ale stále křupavá. Avokádo nakrájejte na plátky, ledový salát na malé kousky a z granátového jablka vyndejte zrníčka. Všechny ingredience vložte do mísy, osolte, opepřete, přidejte olivový olej, citrónovou šťávu a promíchejte.
Proč byste měli jíst brokolici častěji
Kromě toho, že brokolice obsahuje zmíněný sulforafan, obsahuje mnoho vitaminů, jako je např. vitamin A, C, K, vitaminy skupiny B a kyselinu listovou. Za zmínku stojí i vysoký obsah minerálů, jako je draslík, vápník, hořčík a železo. Díky obsahu vlákniny, podporuje zdravé trávení. Navíc má nízký obsah kalorií, takže ji bez obav můžou jíst i ti, kteří se snaží mít svou váhu pod kontrolou.
Jak zařadit brokolici do každodenního jídelníčku
Pokud byste chtěli jíst brokolici častěji, ale příliš vám nechutná, zařazujte ji do jídelníčku postupně. Přidávejte ji v menším množství do oblíbených jídel, jako jsou těstoviny, rizota nebo polévky. Skvěle se hodí i jako příloha ke grilovaným masům nebo rybám. Uvidíte, že si její chuť nakonec oblíbíte. Důležitý je také správný výběr, při nákupu vybírejte svěže zelenou brokolici bez zvadlých listů. Žluté růžičky značí pozdní sklizeň a mohly by chutnat hořce. Brokolici dlouho neskladujte, a v lednici vydrží čerstvá jen dva dny.
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]