Tato obluda řádí ve válce. Houfnice M119A3 je velmi výkonné a moderní zařízení

Na Ukrajině se začaly objevovat americké houfnice M119A3. Používají je mimo jiné příslušníci 67. samostatné mechanizované brigády, jak se pochlubili na sociálních sítích. USA plánují převést na Ukrajinu 72 systémů tohoto typu. Vysvětlíme vám, co je houfnice M119A3.

Přípravy na předání houfnic M119A3 začaly již v létě 2022. Nebyli však řádně vyškolení lidé, kteří by s nimi mohli manipulovat. Ukrajinští vojáci již zřejmě absolvovali potřebný výcvik a systémy se začaly používat na bojišti, jak píše server Mil.

Houfnice M119A3 na Ukrajině

Houfnice M119A3 (105 mm) jsou jednou z modernějších verzí houfnic M119, což jsou lehké tažené houfnice používané americkou armádou, které lze snadno přepravovat například pomocí vrtulníků UH-60 Black Hawk a bezpečně shazovat ze vzduchu. M119 je americká verze lehkých kanónových houfnic L118/L119 zkonstruovaných britskou Royal Ordnance Factories. V roce 1987 uzavřely USA a Spojené království dohodu o licenční výrobě tohoto zařízení.

První americké verze, které nahradily houfnice M102, byly nasazeny v americké armádě v roce 1989. V následujících letech se M119 dočkal řady vylepšení, aby vyhověl rostoucím požadavkům USA. Jednou z vývojových verzí je nyní M119A3, kus techniky vylepšený mimo jiné o digitální systém řízení palby. Američané ji začali používat v roce 2013, jak uvádí web Army Recognition.

Významnou výhodou houfnic rodiny M119 je, že mohou střílet veškerou standardní munici NATO a raketové střely, jako je M913 HERA. Jejich dosah je více než 19 km. Maximální rychlost střelby houfnice o hmotnosti 2050 kg se odhaduje na šest výstřelů za minutu a k její obsluze je zapotřebí sedm osob. Lze tedy konstatovat, že k obsluze celkem 72 houfnic M119A3, které půjdou na Ukrajinu, je zapotřebí značný počet vycvičených vojáků.

V houfnicích, které Ukrajina obdržela, byly demontovány digitální jednotky řízení palby, inerciální navigační jednotky a balistické počítače. Podle služby to souvisí s nedostatečným přístupem k americkému systému řízení taktického bojového spojení. Mohl by však být nahrazen ukrajinským softwarem od jiné společnosti, například ACS „Nettle“.

Zdroj: redakce, mil.in.ua, armyrecognition.com