Tato legendární zbraň je skutečně účinná proti ruskému pancíři

AT-4 je zbraň, která se během ukrajinské války mnohokrát osvědčila a dala o sobě vědět v kategorii těžkých zbraní, jako jsou Javelin a NLAW.

Nástup obrněných vozidel, zejména tanků, navždy změnil válčení. Podobně jako v případě soubojů dravce s kořistí v živočišné říši však byly vyvinuty metody, jak prolomit i ta nejodolnější vozidla.

Během 2. světové války byl například vyvinut slavný Panzerfaust, raketový granát s tvarovanou náloží, který měl dát pěším jednotkám alespoň nějakou šanci v boji proti nepřátelské obrněné koloně. Přesuneme se rychle do 80. let a Švédové představí jeden z nejlepších protipancéřových granátometů všech dob, Saab Bofors Dynamics AT4.

AT4 je ramenní, bezzákluzová, neřízená 84mm protitanková zbraň vyráběná ve Švédsku společností Saab Bofors Dynamics. Na rozdíl od raketometů není výbušná hlavice AT4 poháněna raketovým motorem a na rozdíl od samonabíjecích pušek je odpalovací zařízení AT4 s hladkým vývrtem, nikoliv s drážkami.

Americká armáda používá variantu známou jako M136 AT4. Odpalovací zařízení a střela se vyrábějí a distribuují jako jediný náboj.

Vzhledem k vysoké přesnosti a průbojnosti lze použít proti široké škále cílů, včetně budov a opevnění, tanků a dalších obrněných vozidel. Armády AT4 hojně využívají po celém světě díky její pověsti silné protipancéřové zbraně. Je levná, přímočará a jednoduchá na údržbu.

Jeho účinnost proti nejnovějšímu hlavnímu bojovému tanku by však závisela na faktorech, jako je tloušťka a úhel pancíře tanku a dosah a průbojnost AT4. AT4 je obvykle používána pěšími jednotkami jako lehká, přenosná zbraň a ve většině armád není považována za primární protitankovou zbraň.

Prodej AT4 byl pro společnost Saab velmi dobrý a tato zbraň je nyní jednou z nejrozšířenějších lehkých protitankových zbraní na světě. Proto našla uplatnění v mnoha ozbrojených silách po celém světě, včetně, a to především, ukrajinské armády od roku 2022.

Nejenže je to neuvěřitelná zbraň, ale také ukazuje švédský smysl pro humor, když název zbraně je slovní hříčkou z její ráže 84 mm, „A-T-4“. Je to však také chytrá volba, protože zkratka „AT“ se běžně používá jako vojenská zkratka pro „protitankový“.

M136/AT4 je lehká přenosná protipancéřová zbraň, která střílí raketovým nábojem se stabilizačními lamelami a je umístěna v jednorázové trubce se skleněnými vlákny. Pro pohodlnou přepravu a skladování je odpalovací zařízení rovněž vodotěsné.

Lze jej použít i při slabém osvětlení, ale střelec přesto potřebuje dobře vidět na cíl, aby mohl určit, jak je daleko. Zbraň se dodává také s držákem nočního zaměřovače pro použití v noci.

Systém vyžaduje pouze základní výcvik a váží 6,8 kg.

Bojová hlavice M136 AT4 je schopna ničivých následných účinků a má výjimečnou průbojnou sílu. Masivně ničivá 440gramová nálož ve tvaru trhaviny dokáže prorazit pancíř o tloušťce více než 35,6 cm.

Má však i své stinné stránky

Zbraň AT4 má za zády velký výbuchový prostor, který představuje nebezpečí pro personál v okolí a dokonce i pro uživatele v uzavřených prostorách kvůli riziku těžkých popálenin a zranění způsobených přetlakem. Zadní výbuch by mohl odhalit polohu uživatele.

Model AT4-CS (Confined Space), optimalizovaný pro použití v městském prostředí, nebezpečí zadního výbuchu eliminuje.

Tato zbraň je legendou nejen na bojišti, ale objevila se také v různých filmech a televizních seriálech, včetně série „Terminátor“ a namátkou „Buffy, přemožitelka upírů“.

Zdroj: redakce; Interesting Engineering