Tanky Leopard jsou Rusům trnem v oku. Za každý zničený tank nabízí odměnu v přepočtu 1,5 milionů Kč

Odměna 5 milion rublů, v přepočtu cca 1,5 milionů Kč za západní tanky. Ruskové nabízí finanční odměnu vojákům, kteří zničí nebo zajmou spojenecká obrněná vozidla vyslaná na Ukrajinu, jak píše server Republic World. Vysvětlujeme, o co přesně jde a proč se tanků Leopard tak bojí.

Společnost uvedla, že vyplatí pět milionů rublů (1,5 milionů Kč) prvnímu ruskému vojákovi, který zničí jeden z tanků Leopard, a 500 000 rublů (cca 155 tisíc Kč) za všechny další útoky. V návaznosti na výroky ruských představitelů a proválečných moderátorů státní televize Fores uvedl, že NATO pumpuje na Ukrajinu „neomezené“ množství zbraní a eskaluje konflikt.

Společnost Fores rovněž uvedla, že vyplatí odměnu 15 milionů rublů (cca 4,6 milionů Kč) za stíhací letouny západní výroby, pokud budou někdy dodány na Ukrajinu.

Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že od začátku konfliktu zničilo stovky kusů západní výzbroje. Kyjev tato prohlášení již dříve odmítl a zdůraznil například, že Rusko tvrdí, že zničilo více raketometů HIMARS vyrobených v USA, než kolik jich bylo do země kdy dodáno.

Předchozím dodávkám moderních západních zbraní, zejména raketometů HIMARS, se připisuje zásluha na zvratu v jedenáctiměsíční válce, která Kyjevu pomohla dosáhnout řady překvapivých vítězství a vytlačit ruské síly z území dobytého na začátku invaze.

Proč zrovna Leopardy?

Leopard 2 je prvním základním tankem, zařazeným do 3. generace. Vyznačuje se použitím (obvykle) vícevrstvého pancéřování, účinnou stabilizací kanonu, takže palbu lze vést bez zastavení, a systémy zaměřování a řízení palby, které dávají dobrou šanci zasáhnout cíl první střelou, jak uvádí server Military Today.

Německý tank byl vyvíjen jako nástupce předchozího modelu, nyní známého jako Leopard 1, ale plány konstruktérů byly mnohem ambicióznější. Vývojové práce probíhaly zpočátku společně s Velkou Británií a USA, ale cesty spolupracovníků se rozdělily a každá země nakonec vyvinula svůj vlastní tank – Německo Leopard 2, USA Abrams a Velká Británie Challenger.

Navzdory obrovskému komerčnímu úspěchu zůstal Leopard 2 po mnoho let tankem nevyzkoušeným v reálném boji. Při polních zkouškách nebo různých tankových soutěžích si vedl obdivuhodně, ale rozšířený názor o jeho vysoké kvalitě se opíral především o tabulky technických údajů, jak píše server Army Technology.

Tento názor nezměnila ani účast tanku Leopard 2 ve stabilizačních misích v Bosně, ani podpora během bojů v Afghánistánu, kde byly hlavní hrozbou různé typy min. Není divu, že se Rusové obávají.

Zdroj: redakce, republicworld.org, military-today.com, army-technology.com