Tanky Leopard 2A4 na Ukrajině ukázaly, že se bláta nebojí. S bahnem se vyrovnaly obstojně
Bahno může být pro těžkou vojenskou techniku často značnou překážkou. Z tohoto důvodu se objevily pochybnosti o mobilitě západních tanků, včetně Leopardu 2, v podmínkách, které na jaře na Ukrajině panují. Záběry zveřejněné ukrajinskými operačními ozbrojenými silami však ukazují, že tyto typy strojů se s nimi vyrovnávají docela dobře.
Ukrajina již používá tanky Leopard 2A4, které jí darovaly západní země, píše web Defense Express. Tanky je možné vidět především v blízkosti fronty. Převládající povětrnostní podmínky, které ovlivňují kvalitu silnic, zde nejsou vždy uspokojivé. Velké množství bláta se pro mnohá vojenská vozidla může ukázat jako obtížná překážka. Ukrajinští vojáci z operačních ozbrojených sil však ukázali záběry, na nichž si s ním Leopardy 2A4 poradily docela dobře.
Tanky Leopard 2A4 v akci
Na úvod je třeba zdůraznit, že Ukrajinci znají terén, po kterém se pohybují, a nepochybně volí osvědčené cesty. Moderní tanky mají ve srovnání s tanky z druhé světové války delší a širší pásy a také lepší světlou výšku. Výkonný motor a pásy, které jsou v nich instalovány, se osvědčují v krizových situacích a umožňují jim zvládnout obtíže. Mnoho obrněných jednotek má také podpůrná vozidla, která zasahují v případě potřeby.
Tanky Leopard 2A4 jsou považovány za jedny z nejlepších základních tanků na světě. Jsou to první základní tanky zařazené do třetí generace, která je nyní standardní výzbrojí armád západních zemí. Verze 2A4 používaná Ukrajinci byla vyráběna na přelomu 80. a 90. let 20. století. Představuje vrchol vývoje tanků za studené války. Při jeho konstrukci Němci využili poznatky a zkušenosti získané při výrobě jiných tanků a obrněných vozidel, jak uvádí web Army Recognition.
Leopard 2A4 je téměř 10 metrů dlouhý a váží 55 tun. Pro srovnání: tanky T-72M, které rovněž používá ukrajinská armáda, mají hmotnost 41 tun a tanky Abrams M1A1, které Kyjev dostane v nadcházejícím období, mají hmotnost 66 tun. V případě těchto strojů je tedy možné hovořit o vysokém tlaku na půdu. Moderní konstruktéři se s tím snaží počítat již ve fázi návrhu, ale teoretické předpoklady se ne vždy odrážejí v realitě a nepředvídatelných podmínkách na bojišti.
Zdroj: redakce, defence-ua-com, army-recognition.com
[seznam-ads id="63251"] [seznam-ads id="63250"] [seznam-ads id="64854"] [seznam-ads id="64868"]