Tanky Leopard 2 pro Ukrajinu. Německé tanky, které se staly evropským standardem

Tanky Leopard 2 se pravděpodobně zapíší do historie jako první západní technika tohoto typu, která byla použita na podporu bojující Ukrajiny. Paradoxem je, že ji jako první nedodá Německo, ale Polsko. Seznam potenciálních dobrovolníků připravených předat Leoparda 2 je však delší. Jak se stalo, že se německý tank stal neoficiálním evropským standardem?

Na Ukrajinu bude předána rota polských Leopardů 2. Prohlášení prezidenta Andrzeje Dudy, které učinil během návštěvy Lvova, prolamuje několik měsíců trvající patovou situaci ohledně podpory Ukrajiny nejtěžšími západními zbraněmi, jak píše server Breaking Defense.

Ačkoli Polsko již dříve darovalo svému východnímu sousedovi tanky, dosud se jednalo o sovětské konstrukce, a to například tanky T-72, nebo o tanky sovětského původu, jako je PT-91 Twardy. Tank Leopard 2 má potenciál stát se prvním tankem vyvinutým na Západě, který podpoří Ukrajinu v její obraně proti ruským útočníkům.

Nejoblíbenější tank v Evropě

V tomto kontextu je důležitá další část prohlášení polského prezidenta, který se zmínil o darování tanků Leopard 2 v rámci budované mezinárodní koalice, jejíž účastníci plánují podpořit Ukrajinu vlastními obrněnými zbraněmi.

Jednou z podmínek, které to umožňují, je skutečnost, že Leopard 2 je v současnosti nejoblíbenějším tankem v evropské části NATO. V průběhu let vytlačila německá konstrukce mnoho jiných modelů tanků evropských armád nebo zabránila vývoji těch, na kterých se pracovalo v různých zemích.

Přestože podpora Ukrajiny tanky Leopard 2 bude ze symbolických důvodů velmi důležitá, tyto tanky, zejména ve starších verzích, jako je Leopard 2A4 nemusí nutně znamenat kvalitativní průlom na ukrajinském bojišti. Co je toho příčinou a jakým způsobem dominuje Leopard 2 na evropském trhu s tanky?

Leopard 2 – obrněný standard

Leopard 2 je prvním základním tankem, zařazeným do 3. generace. Vyznačuje se použitím (obvykle) vícevrstvého pancéřování, účinnou stabilizací kanonu, takže palbu lze vést bez zastavení, a systémy zaměřování a řízení palby, které dávají dobrou šanci zasáhnout cíl první střelou, jak uvádí server Military Today.

Německý tank byl vyvíjen jako nástupce předchozího modelu, nyní známého jako Leopard 1, ale plány konstruktérů byly mnohem ambicióznější. Vývojové práce probíhaly zpočátku společně s Velkou Británií a USA, ale cesty spolupracovníků se rozdělily a každá země nakonec vyvinula svůj vlastní tank – Německo Leopard 2, USA Abrams a Velká Británie Challenger.

Zpočátku neměl Leopard 2 velký úspěch. Během studené války jej kromě německé armády provozovalo pouze Nizozemsko a Švýcarsko. Obrovský úspěch tohoto tanku přišel v 90. letech a později, kdy se pro německou konstrukci rozhodlo více zemí, které hledaly moderní obrněné zbraně.

Úspěch na tréninkovém hřišti

V té době měl Leopard 2 vynikající pověst a navíc byl jednoduše dostupný v Evropě, která v té době přestala vyrábět nové tanky.

Leopard 2 tak převzalo Rakousko, Dánsko, Finsko, Řecko, Španělsko, Norsko, Polsko, Portugalsko, Švýcarsko, Švédsko, Turecko a nedávno i Maďarsko. Leopard 2 byl oceněn i mimo Evropu. Tanky dostaly armády Chile, Indonésie, Kanady a Kataru.

Navzdory obrovskému komerčnímu úspěchu zůstal Leopard 2 po mnoho let tankem nevyzkoušeným v reálném boji. Při polních zkouškách nebo různých tankových soutěžích si vedl obdivuhodně, ale rozšířený názor o jeho vysoké kvalitě se opíral především o tabulky technických údajů, jak píše server Army Technology.

Tento názor nezměnila ani účast tanku Leopard 2 ve stabilizačních misích v Bosně, ani podpora během bojů v Afghánistánu, kde byly hlavní hrozbou různé typy min.

Bojový debut tanku Leopard 2

Skutečný křest ohněm pro Leopardy 2 přišel na Blízkém východě, během Tureckem vedeného boje proti Islámskému státu. Poučení ze střetů poněkud podkopává legendu o této zbrani.

Je však třeba poznamenat, že tanky, které se účastnily bojů, byly verze A4, tedy stará verze, kterou používá i Polsko (kromě verze A4 používá Polsko také o něco novější variantu A5 a modernizovaný Leopard 2PL).

Nejnovější varianty tanku Leopard 2, jako je Leopard 2A7 nebo A7+, mají zcela jinou kvalitu z hlediska bezpečnosti (např. díky systému aktivní ochrany), systému řízení palby a situačního přehledu posádky. Ukrajina však pravděpodobně obdrží tanky podobné generace, jaké v bojích používá Turecko.

Válka na Ukrajině přinesla spoustu působivých záběrů výbuchů ruských tanků. Pověstné létající věže a dobře známá nevýhoda, že se munice nachází téměř v každém volném rohu korby, způsobují, že tanky sovětské výroby se v očích veřejnosti jeví jako nebezpečné pro posádky a jsou snadno zničitelné.

Problémem je, že Leopardy 2 vybuchují stejně spektakulárně, jako každý přesně zasažený tank, u něhož nebyla munice oddělena od bojového prostoru již ve fázi konstrukce.

Zdroj: redakce, breakingdefense.com, military-today.com, army-technology.com