Takhle vypadá ruská „trollí farma“. 100 tisíc SIM karet i falešné účty na sociálních sítích, používány k dezinformacím

Ukrajinská policie odhalila rozsáhlou ruskou trollí farmu. Bylo zde nalezeno více než 100 000 švédských SIM karet, které byly použity k založení falešných účtů na sociálních sítích a k šíření válečné propagandy. Jak trollí farmy fungují?

Trollí farmy jsou ne zcela jasně vymezené označení pro skupiny státem či jinými entitami placených nebo podporovaných internetových trollů. Tato taktika je typicky spojována s Ruskou federací a její taktikou vedení hybridní války. Vyskytují se však i v jiných státech a jejich využívání může být přisuzováno i nestátním aktérům.

Tyto skupiny jsou velmi populární zejména v Rusku. Během ukrajinské krize v roce 2014 se stalo „trollení“ významnou částí dezinformační války Kremlu, který si platil „armádu trollů“, jejímž úkolem bylo psát proruské komentáře na weby ukrajinských internetových médií a oslabit tak podporu protiruských kampaní.

Placení trollové simultánně reagují v diskuzích na zahraniční politiku USA a Evropské unie a v Rusku tabuizovaná témata, jako je historická role Stalina, politická opozice, disidenti jako Michail Chodorkovskij, zavraždění novináři a mezinárodní konflikty se zeměmi jako je Estonsko, Gruzie a Ukrajina. Není ani tak cílem publikum přesvědčit, jako spíše zmást. Jedná se o systém opačné cenzury. Pokud není možné informace cenzurovat, je možné je „zahltit odpadem konspiračních teorií a pomluv“.[7]

Účty trollů se převážně vydávají za „ženy v domácnosti“ nebo za „zklamané občany“. Aby odvrátili podezření, vkládají propagační příspěvky mezi neutrální články o cestování, vaření a domácích zvířatech. Tito trollové zahltí internetovou diskuzi tak, že věcný dialog znemožní.

Trollí farma na Ukrajině

Na konci prosince informovaly Národní policie Ukrajiny a ukrajinský vládní portál o společné celostátní operaci policejního oddělení pro kybernetickou bezpečnost, telekomunikační společnosti a národní prokuratury, při níž uvedené instituce spolupracovaly na odhalení ruských trollích farem působících na Ukrajině, jak uvedl vládní web Ukrajiny.

Švédské SIM karty byly na Ukrajině použity ruskými trollími farmami, které šířily propagandu a dezinformace.

Švédské SIM karty v ruských trollích farmách

Během 24 razií bylo zabaveno v továrnách na výrobu „trollů“ a v domovech podezřelých více než 100 000 SIM karet, které sloužily k zakládání falešných účtů na různých sociálních sítích, u poskytovatelů e-mailových služeb a komunikačních služeb.

Podle ukrajinské kybernetické policie bylo pomocí karet založeno přibližně 1,5 milionu účtů, které zveřejňovaly proruský obsah, podporovaly ruský útok na Ukrajinu a šířily propagandu, dezinformace a nelegální obsah. Kromě SIM karet bylo při raziích nalezeno také velké množství mobilních telefonů.

Na videozáznamu zveřejněném ukrajinskou policií je skutečně vidět, že mezi SIM kartami jsou i karty švédských společností Comviq a Lycamobile s textem ve švédštině na obalu.

Je možné, že ruští trollové využili toho, že společnost Comviq nabízela bezplatné volání na Ukrajinu a z Ukrajiny, aby usnadnila komunikaci lidem prchajícím před válkou.

Zdroj: redakce, Wikipedia, npu.gov.ua