Tající ledovce už „probouzí“ zákeřné a smrtící viry. Podle vědců jsou proti nim léky bezbranné

Nový výzkum odhaluje, že tání věčně zmrzlé půdy v arktických oblastech bude pro lidstvo představovat vážné zdravotní hrozby.

Věčně zmrzlá půda v Arktidě či na Sibiři je plná stále životaschopných nebezpečných virů a bakterií. Oteplování uvolní v nadcházejících letech do atmosféry a vody prehistorické mikroby, se kterými bude lidstvo těžce bojovat, napsal server SciTechDaily.

Vědci se obávají nebezpečných mikrobů, které jsou uvězněné ve zmrzlé půdě, takzvaném permafrostu, stovky tisíc let. Tvrdí, že až se dostanou do ovzduší, budou mít pro lidstvo tragické následky. Výzkumníci například zjistili, že více než 100 různých nebezpečných mikroorganismů v sibiřské zmrzlé půdě je odolných vůči lékům i antibiotikům.

Vědci přitom stále objevují nové a doposud neznámé druhy těchto zákeřných organismů. Některé z nich se už dostávají do ovzduší a vody kvůli oteplování a s ním spojeným táním ledovců. To je i případ smrtelně nebezpečného antraxu neboli sněti slezinné, která před několika lety způsobila epidemii na ruském poloostrově Jamal na severozápadě Sibiře. Podle vědců se v oblasti zákeřná infekce rozšířila kvůli rozmrzajícímu tělu soba, který na toto bakteriální onemocnění uhynul před stovkami let a bakterie se dostaly do ovzduší.

Už dnes jsou v některých oblastech Aljašky známá ložiska španělské chřipky, neštovic či moru. Jak je možné, že ony viry dokázali přežít v zmrzlé půdě a ve spárech ledu po celé desítky tisíc let ale zůstává pro vědce stále záhadou.

Zdroj: SciTechDaily